SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Straż nocna” w wersji 717 gigapikseli. Widać mikropęknięcia płótna i pociągnięcia pędzla

Holenderskie muzeum narodowe zamieściło na stronie internetowej wyjątkową reprodukcję obrazu „Straż nocna” Rembrandta. Fotografia ma rozdzielczość 717 gigapikseli, co pozwala na oglądanie szczegółów dzieła z mikroskopijną dokładnością.

Article

Namalowana w 1642 r. „Straż nocna” (znana także jako „Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha”) to jedno z najbardziej znanych dzieł w dorobku Remrandta van Rijn. Obecnie jest własnością Rijksmuseum, holenderskiego muzeum narodowego, i tam można je oglądać na żywo, oczywiście z odpowiednio dalekiego dystansu.

„Straż nocna” pod mikroskopem

Teraz „Straży nocnej” można się przyjrzeć o wiele dokładniej. Rijksmuseum opublikowało reprodukcję, którą uważa za „największą i najbardziej szczegółową fotografię jakiegokolwiek dzieła sztuki”, jest ona dostępna za darmo na stronie internetowej muzeum.

Obraz o oryginalnych wymiarach 363 x 437 cm jest obecnie przedmiotem projektu badawczego i restauratorskiego o nazwie „Operacja Straż nocna”.

Czytaj także: Zdjęcie Messiego na Instagramie z rekordem polubień 

W komunikacie Rijksmuseum wyjaśnia, że cyfrowa reprodukcja składa się z 8 439 pojedynczych zdjęć wykonanych 100-megapikselowym aparatem Hasselblad H6D 400 MS. Sieci neuronowe zostały użyte do sprawdzenia każdego zdjęcia pod kątem koloru i ostrości, a system sztucznej inteligencji pomógł połączyć te zdjęcia w jeden obraz.

W rezultacie otrzymano obraz w rozdzielczości 717 gigapikseli zajmujący 5,6 terabajta, na którym każdy z pikseli przedstawia obszar o wielkości zaledwie 5 mikrometrów. Muzeum zauważa, że obecna wersja zdjęcia jest cztery razy ostrzejsza niż ostatni skan, który miał tylko 44,8 gigapikseli, a każdy piksel reprezentował porównywalnie 20 mikrometrów.

Zdjęcie pozwala na wystarczające przybliżenie obrazu, aby zobaczyć nawet pęknięcia, które pojawiły się w poszczególnych pociągnięciach pędzla.

Rijksmuseum zaznacza, że cyfrowa reprodukcja pomoże w badaniach nad obrazem, zwłaszcza zdalnych. Powinna również pozwolić badaczom na dokładniejsze śledzenie starzenia się obrazu w przyszłości. Muzeum zapowiada, że planuje teraz zamontować „Straż nocną” na nowym blejtramie, aby skorygować deformacje płótna, które się pojawiły, a także rozważy inne zabiegi konserwatorskie.

Czytaj także: Najlepsze aplikacje do edycji zdjęć na urządzenia mobilne

Dołącz do dyskusji: „Straż nocna” w wersji 717 gigapikseli. Widać mikropęknięcia płótna i pociągnięcia pędzla

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DrVictór
I o takich informacjach ze świata sztuki chciałbym się dowiadywać z WM. Załóżcie dział "Sztuka". :)
odpowiedź