SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Renault po apelu Zełeńskiego i krytyce w internecie znów zawiesił działalność fabryki w Moskwie

Francuski koncern Renault w środę wieczorem poinformował o ponownym zawieszeniu działalności swojej fabryki samochodów w Moskwie. - Francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek, Auchan, Leroy Merlin, Renault muszą przestać być sponsorami machiny wojennej Rosji, muszą przestać finansować morderstwa kobiet i dzieci - mówił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed francuskim parlamentem.

fot. Shutterstock.comArticle

W komunikacie opublikowanym w środę wieczorem Renault ogłosił, że ze skutkiem natychmiastowym zawiesza działalność swojej fabryki w Moskwie. Dodał, że prowadzi przegląd możliwych opcji dotyczących posiadanego pakietu udziałów Awtowazu, producenta marki Łada.

Firma zaznaczyła, że będzie postępować odpowiedzialnie wobec 45 tys. swoich pracowników w Rosji. Przypomniała, że już wcześniej wdrożyła zmiany zgodne z sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Rosję.

W związku z tymi decyzjami Renault obniżył prognozy swoich wyników w całym br.: prognozowana marża zmalała z minimum 4 proc. do ok. 3 proc., a operacyjne przepływy pieniężne segmentu motoryzacyjnego - z minimum 1 mld euro do „powyżej zera”.

We wtorek rano Renault wznowił produkcję samochodów w Moskwie zawieszoną 4 marca. Według źródła Reutera decyzja ta miała poparcie francuskiego rządu, który jest największym udziałowcem firmy. Na koncern spadła fala krytyki w internecie.

Apel prezydenta Ukrainy do francuskich parlamentarzystów

Francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek, Auchan, Leroy Merlin, Renault muszą przestać być sponsorami machiny wojennej Rosji, muszą przestać finansować morderstwa kobiet i dzieci - mówił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed francuskim parlamentem. Wartości są ważniejsze niż zyski - podkreślił.

"Tego, co dzieje się na Ukrainie Europa nie widziała od 80 lat, w rosyjskich atakach na Ukrainie giną ocaleni z Holokaustu” - mówił Zełenski.

"Rosjanie wszystko palą” – podkreślił prezydent Ukrainy, opisując zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską na Ukrainie, która nie rozróżnia żołnierzy i cywilów, „niszczy wszystko w kraju i niesie terror” – podkreślił Zełenski, który został powitany aplauzem przez parlamentarzystów.

Zełenski na początku swojego wystąpienia przywołał bombardowanie 9 marca szpitala pediatrycznego i szpitala położniczego w Mariupolu. "Były kobiety przygotowujące się do porodu. Jedna kobieta straciła dziecko, a druga doznała urazu w miednicy, inna straciła życie” - opisywał prezydent.

"Ruiny Mariupola są jak ruiny Verdun w czasie I wojny światowej” – stwierdził Zełenski, prosząc w czasie swojego przemówienia deputowanych i senatorów o powstanie i uczczenie minutą ciszy tysięcy Ukraińców i Ukrainek, którzy polegli w wojnie.

"Wiecie, czym jest wolność, równość, braterstwo; potrzebujemy pomocy, by wolność nie przegrała” – apelował Zełenski. „Oczekujemy od Francji, od waszego kierownictwa przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy” – dodał. "Jesteśmy bardzo wdzięczni za wysiłki prezydenta Macrona, który wykazał się prawdziwym przywództwem” – zapewnił prezydent Ukrainy, wielokrotnie odwołując się do francuskich wartości Republiki: wolności, równości i braterstwa.

Zełenski zdecydowanie domagał się w czasie przemówienia, aby francuskie firmy opuściły rosyjski rynek, wymieniając: sieci Auchan i Leroy Merlin oraz koncern Renault. „Oni muszą przestać sponsorować rosyjską wojnę. Życie ludzkie jest ważniejsze niż zyski” – podkreślił prezydent.

"Więcej broni, więcej sankcji" – mówił prezydent Ukrainy. "Musimy naciskać razem, aby zmusić Rosję do zawarcia pokoju” – nalegał, apelując o dostawy broni z państw europejskich oraz o więcej sankcji gospodarczych wobec Rosji.

"To dla nas zaszczyt powitać pana w Zgromadzeniu Narodowym” – zapewnił przewodniczący izby niższej Richard Ferrand . "Francja potępia te czyny i wzywamy Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego (…) Zawsze pozostajemy po waszej stronie” – dodał Ferrand.

Przewodniczący Senatu Gerard Larcher zapewnił, że Ukraina jest częścią rodziny europejskich państw. Larcher oddał hołd "bohaterstwu i determinacji” Ukraińców i Ukrainy, która jest "celem agresji, której nic nie może usprawiedliwić”. Larcher potępił również "mordercze szaleństwo władz rosyjskich”, "łamiących wszelkie zasady, którymi kieruje się społeczność międzynarodowa"

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, w środę po południu skrytykował wznowienie działalności moskiewskiej fabryki Renault. Wezwał konsumentów i firmy z całego świata do bojkotowania koncernu.

Wieczorem Kułeba pochwalił Renault za zawieszenia pracy w fabryce w Moskwie. - Odpowiedzialny ruch w kontekście trwającej barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę - skomentował.

Dołącz do dyskusji: Renault po apelu Zełeńskiego i krytyce w internecie znów zawiesił działalność fabryki w Moskwie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl