SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rentę dożywotnią powinny oferować firmy ubezpieczeniowe

– Komisja Nadzoru Finansowego jest za tym, by renty dożywotnie oferowały zakłady ubezpieczeń na życie – mówi zastępca przewodniczącego Komisji, Lesław Gajek. Według KNF-u, dysponują one odpowiednim wachlarzem mechanizmów, gwarantujących ochronę interesów obu stron – wypłacających comiesięczne świadczenia w zamian za przeniesienie na nich własności do nieruchomości, jak i tych, którzy takiego przeniesienia dokonują.

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego nic nie stoi na przeszkodzie, by firmy ubezpieczeniowe już dziś proponowały swoim klientom renty dożywotnie.  

– Zakłady ubezpieczeń mają technologię, żeby natychmiast zaproponować tego typu produkty – uważa wiceszef Komisji, Lesław Gajek. 

Posiadają, przede wszystkim rozbudowane zaplecze prawno-organizacyjne oraz odpowiednie gwarancje finansowe.
 
 – Potrafią szacować ryzyko, mają odpowiednie kapitały, odpowiednich specjalistów, którzy potrafią policzyć rezerwy, czyli zobowiązania z tytułu tego rodzaju produktu, mają odpowiednią wiarygodność finansową, historię – mówi Gajek. – A do tego są odpowiednio nadzorowane.

Komisja, wielokrotnie już podkreślała, że osoby, które miałyby oddać nieruchomość w zamian za rentę dożywotnią muszą mieć pewność, co do bezpieczeństwa takiej operacji. Wymaga to, m.in. uściślenia i dopracowania odpowiednich uregulowań prawnych.

 – Jest jeszcze kwestia wyceny nieruchomości i ryzyka z tym związanego - mówi Gajek. – Ale pozostawienie tego obszaru bez nadzoru, tak jak on do tej pory istnieje, byłoby ryzykiem w przyszłości.
 
Uwaga ta, tyczy się m.in. działających na rynku funduszy hipotecznych, które docierają do klientów z niezbyt powszechną do tej pory ofertą. 

 – Jeśli inne firmy chcą oferować coś takiego, powinny spełniać takie wymogi kapitałowe i wymogi bezpieczeństwa, jak zakłady ubezpieczeń na życie - zwraca uwagę wiceprzewodniczący KNF. – Bez zapewnienia bezpieczeństwa tego typu produktom, które są oferowane klientom, trudno mówić o tym, żeby państwo mogło wziąć jakąkolwiek odpowiedzialność za to.

Jego zdaniem, nie ma dziś potrzeby tworzenia dodatkowego subsektora, zajmującego się tą działalnością.

 – Trzeba doprowadzić do takiej sytuacji, w której te firmy albo będą spełniały tego typu wymogi, albo nie będą mogły prowadzić takiej działalności – uważa Gajek.

Dołącz do dyskusji: Rentę dożywotnią powinny oferować firmy ubezpieczeniowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewa
Bardzo dobrze,że w końcu Ustawa o DOŻYWOTNIEJ RENCIE będzie uregulowana.Zapewni to bezpieczeństwo seniorom potrzebującym wsparcia finansowego.Pozostałaby jeszcze do uregulowania kwestia wysokości ustalanej renty za nieruchomość.Do tej pory była ona na poziomie 30% wartości rynkowej nieruchomości,co jest nie współmierne do ponoszonych kosztów beneficjenta na zakup swojej nieruchomości na którą niejednokrotnie właściciel dotychczasowy pracował całe życie.Moim zdaniem zasada obliczania wartości przyjętej do uzyskanej renty dożywotniej powinna być na poziomie 50-60% wartości.To powinno być zagwarantowane ustawą.Firmy nie muszą osiągać tak niebotycznych zysków.Zwłaszcza,że ilość lat 12 ,którą przyjmują firmy do wyliczania renty,w praktyce są o wiele mniejsze.Emeryci tak długo nie żyją i już po paru średnio latach firma przejmuje nieruchomość uzyskując nie złe dochody.Te sprawy winny być ściśle regulowane przez ustawę.
Lepiej wyliczają to Firmy ubezpieczeniowe,ale też w pełni ich wyliczenia nie satysfakcjonują i powinny być wyższe .
odpowiedź