SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rentowność najmu przebiła lokaty i obligacje

Szczyt sezonu najmu, związany z napływem studentów na uczelnie i spadek oprocentowania obligacji zadecydował o tym, że zwrot z inwestycji pod wynajem jest dziś wyższy stopy zwrotu z obligacji skarbowych czy lokat.

Rentowność najmu przebiła lokaty i obligacje

Przed miesiącem informowaliśmy o wzroście stawek najmu mieszkań i jednoczesnym napływie nowych ofert. Okres wakacyjny zwykle przynosi takie właśnie zmiany, ponieważ mieszkania opuszczone przez studentów trafiają wówczas na rynek.

W sierpniu napływ nowych ogłoszeń był już znacznie mniejszy. Nowych ofert najmu w każdym z siedmiu monitorowanych miast jest mniej niż w lipcu o ok. 20-30 proc. Jednak stawki utrzymały się na podniesionym poziomie, w czterech miastach nawet wzrosły. Przy jednoczesnym spadku cen transakcyjnych mieszkań zaowocowało to wzrostem rentowności najmu netto do 4,16 proc. z 4,10 proc. miesiąc wcześniej.

Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w sierpniu 2010 rok

Miasto

Cena m2

mieszkania

Stawka najmu

w przeliczeniu

na m2

Rentowność

brutto

Rentowność

netto

Gdańsk

5672 zł

32,04 zł

5,08%

4,58%

Gdynia

5423 zł

26,01 zł

4,15%

3,72%

Kraków

6461 zł

31,65 zł

4,21%

3,78%

Łódź

4132 zł

24,96 zł

5,18%

4,64%

Poznań

5611 zł

28,91 zł

4,55%

4,10%

Warszawa

7951 zł

41,62 zł

4,59%

4,12%

Wrocław

6309 zł

33,53 zł

4,63%

4,15%

Średnia

-

-

4,63%

4,16%

Źródło: ceny transakcyjne Open Finance za sierpień; oferty najmu z serwisu domiporta.pl z sierpnia obniżone o 5 proc. Założyliśmy 10,5 miesięczny okres wynajmu mieszkania, 4 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (5 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 6 PLN w Warszawie). Stawka podatku ryczałtowego od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

W porównaniu do lipca nie zaszły istotne zmiany w średniej ofercie oprocentowania depozytów bankowych. Za to – za sprawą inflacji na poziomie 2 proc. zanotowanej w lipcu – zanotowaliśmy spadek oprocentowania obligacji skarbowych i to aż o 30 pkt bazowych (25 pkt netto). Ponieważ już wcześniej przewaga rentowności obligacji skarbowych nad najmem była niewielka, obecnie to rentowność najmu daje najlepszą stopę zwrotu. O możliwości takiego scenariusza pisaliśmy w pierwszych miesiącach roku.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że stawki podatkowe (8,5 proc. dla wynajmu mieszkań i 19 proc. od zysków kapitałowych) przyczyniają się istotnie do poprawy atrakcyjności inwestycji pod wynajem.

Oczywiście należy pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń wpływ mają nie brane tu pod uwagę czynniki takie jak okresy przestojów (dłuższe/krótsze niż zakładane przez nas 1,5 miesiąca rocznie), koszty remontów czy przede wszystkim zmiana wartości samego mieszkania.

Porównanie rentowności najmu mieszkania, lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich

Rodzaj inwestycji

Rentowność

brutto

Rentowność

netto

zakup mieszkania na wynajem

4,63%

4,16%

roczna lokata bankowa*

4,84%

3,92%

obligacje dziesięcioletnie (EDO)**

5,00%

4,05%

*średnia dla 34 banków z 02.09.2010 r.; **oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji. W pierwszym roku oprocentowanie brutto jest wyższe o 0,25 proc. Źródło: banki, obligacjeskarbowe.pl, obliczenia Open Finance.

Komentarz i prognoza

Obecny układ rentowności jest modelowy, ponieważ rentowność najmu powinna być wyższa niż obligacji, aby wynagrodzić inwestorom ponoszone ryzyko inwestycyjne. Jednak nie można zakładać, że stan ten utrzyma się długo.

Po pierwsze, okres żniw dla najemców mieszkań skończy się wraz z rozpoczęciem roku akademickiego i stawki mogą ponownie obniżyć się. Po drugie, rosnąca dostępność kredytów hipotecznych sprawia, że coraz więcej osób zainteresowanych jest zakupem mieszkań niż ich wynajmowaniem. Po trzecie, należy spodziewać się stopniowego wzrostu inflacji, który przyniesie wzrost oprocentowania obligacji skarbowych. Dopiero w dalszej perspektywie – podwyżek stóp procentowych – rentowność najmu może ponownie wzrosnąć. Nie oczekujemy odzwierciedlenia wyższych stóp procentowych w stawkach najmu wcześniej niż na wiosnę, a do tego czasu mogą one pozostać stabilne lub nieznacznie spadać.


Emil Szweda, Bernard Waszczyk – Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rentowność najmu przebiła lokaty i obligacje

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Moim zdaniem lepiej jest w obecnych czasach wynajmować, niż brać kredyt hipoteczny, bo jeżeli wynajmujemy, to nie trzeba się przejmować kosztami wynikłymi z ewentualnych zniszczeń przez warunki atmosferyczne (powodzie, trąby powietrzne).
odpowiedź
User
sge55
zobacz tu:

http://bankowa-lokata.blogspot.com
odpowiedź