SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reportaż o Janie Pawle II stacji TVN24 wywołuje gigantyczne zainteresowanie. Ponad 6,7 tys. publikacji medialnych i 2,8 mln interakcji

Nie milkną echa reportażu "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego o wiedzy, jaką miał Karol Wojtyła na temat księży pedofili w kościele. W okresie od 1 do 14 marca temat Jana Pawła II wygenerował 377 mln potencjalnego zasięgu w sieci oraz 2,8 mln interakcji oraz ponad 6,7 tys. publikacji redakcyjnych  - wynika z danych Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. W sieci zawrzało od silnych emocji.

Ujęcie z reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3"Ujęcie z reportażu Marcina Gutowskiego

6 marca w „Czarno na białym” w TVN24 wyemitowano kolejny reportaż  Marcina Gutowskiego z serii „Bielmo” dotyczącej pedofilii wśród duchownych. Dziennikarz zajął się okresem, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez 20 lat był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim. Reportaż obejrzało w kilka dni ponad milion widzów.

Dziennikarz w materiale "Franciszkańska  3" rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Jeden z mężczyzn stwierdził, że osobiście informował Wojtyłę o księdzu dopuszczającym się pedofilii. Z relacji świadków i dokumentów kościelnych wynika, że duchowni, których dotyczyły takie sygnały, byli przenoszeni w inne miejsca.

 - Czas postawić tę kropkę. Karol Wojtyła wiedział. Zanim został papieżem. Przenosił podlegających mu księży-pedofilów. Znaleźliśmy dowody, dokumenty, świadków - wyliczył Gutowski na Twitterze.

Jan Paweł II w debacie publicznej. Ponad 6,7 tys. publikacji mediach

Między 1 a 14 marca 2023 roku reportaż TVN24 o Janie Pawle II wywołał w Internecie sporo dyskusji. W sieci pojawiło się wówczas 486 tys. wypowiedzi oraz ponad 6,7 tys. publikacji redakcyjnych. Temat zebrał 377 mln łącznego zasięgu oraz 2,8 mln wszystkich reakcji ze strony użytkowników - pokazują dane Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

W badanym okresie najwięcej wzmianek o "Franciszkańskiej 3" pojawiło się Facebooku (ponad 281 tys.). Nieco mniej było ich na Twitterze (niemal 80,5 tys.) oraz kanale YouTube (prawie 60 tys.). Największą liczbę interakcji temat zebrał na Facebooku. Sporo mniej było ich na Twitterze oraz na YouTube.

Reportaż TVN24 najwięcej polubień oraz komentarzy wygenerował na Facebooku (ponad 1,8 mln polubień i ponad 288 tys. komentarzy). Największą liczbę udostępnień miał zaś na Twitterze (niemal 70 tys.).

fot. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

TVN24, Lis, Morawiecki aktywni w dyskusjach o Janie Pawle II

Na temat reportażu o papieżu najczęściej dyskutowano na następujących portalach i facebookowych stronach: TVN24, Tomasz Lis, Mateusz Morawiecki, Polska Agencja Prasowa, OKO.press, Gazeta.pl, WP Wiadomości, Onet Wiadomości, Szymon Hołownia, Wojciech Sumliński, Tygodnik NIE, Tygodnik Katolicki NIEDZIELA, Fakty TVN, Gazeta Wyborcza, Goniec.pl, wPolityce.pl, Piotr Szumlewicz, Radio Maryja, TVP Info, Super Express, Radio ZET i ASZdziennik.pl - wylicza Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

fot. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

W badanym okresie reportaż TVN24, będący siódmą częścią cyklu "Bielmo", najwięcej wzmianek zebrał 9 i 10 marca br. Ich liczba zaczęła wzrastać po 6 marca, czyli po dniu, w którym opublikowano materiał. W kulminacyjnym momencie wzmianek pojawiło się ponad 75 tys. - podaje IBIiMS.

Jak prezentowało się natężenie nastrojów wokół omawianego tematu? Z poniższego wykresu wynika, że od 1 do 14 marca dominowały emocje negatywne. Wyraźnie widać, że po pojawieniu się reportażu w przestrzeni mediów, czyli po 6 marca, nastroje negatywne zaczęły wzrastać. Największe natężenie osiągnęły 7 marca (42 proc.).

fot. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

„Franciszkańska 3” -  konteksty wypowiedzi w sieci

Reportaż TVN24 wygenerował w sieci wiele dyskusji. Jakie konteksty wypowiedzi dominowały, jeśli chodzi o temat "Franciszkańskiej 3"?

W wypowiedziach internautów, w kontekście pozytywnym, najczęściej pojawiły się stwierdzenia takie jak: "Ojciec Święty", "wielki człowiek", "obrzydliwy atak", "autorytet moralny" czy "wielki Polak". Te wymieniane przez wiele osób słowa świadczą o tym, że Jan Paweł II zajmuje w sercach Polaków szczególne miejsce. Można z nich wywnioskować, że wielu internautów uważa, iż reportaż TVN24 był atakiem na dobre imię papieża Polaka.

W kontekście negatywnym wypowiadano się w następujący sposób: "przestępstwo seksualne", "przestępca seksualny", "ofiara pedofilów", "kodeks prawa kanonicznego", "zły dotyk", "surowa kara", "tuszowanie pedofilii", "ksiądz pedofil" czy "tajemnica papieska". Te konteksty wypowiedzi dotyczyły stricte tematu reportażu. Pisali je internauci oburzeni materiałami, które zostały w nim przedstawione. W ten sposób wyrażali oni swój sprzeciw odnośnie przestępstw, do których miało dochodzić w Kościele.

fot. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

W zeszły weekend reportaż został bezpłatnie udostępniony na platformie subskrypcyjnej TVN24 GO.

Skargę na reportaż szykuje PiS

Reportaż skrytykowało wielu polityków Zjednoczonej Prawicy, twierdząc, że jest nierzetelny, oparty jedynie na dokumentach SB. W czwartek posłowie przyjęli zaproponowaną przez PiS i PSL uchwałę o ochronie dobrego imienia Jana Pawła II, a MSZ zaprosił na rozmowę ambasadora USA w Polsce (grupa TVN od ośmiu lat ma amerykańskiego właściciela, obecnie należy do Warner Bros. Discovery).

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że materiał TVN24 o Janie Pawle II to „pseudo reportaż”, a „niszczenie wizerunku Jana Pawła II jest aktem barbarzyńskim”. - Wierzę w to, że to przełoży się na wynik wyborczy dla drugiej strony. Dla Platformy Obywatelskiej, bo TVN i PO to jedno - podkreślił.

We wtorek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział złożenie skargi na reportaż. - Przymierzamy się do tego, aby złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na działania TVN w tej sprawie, tego paszkwilu, bo trudno to nazwać materiałem reporterskim - powiedział w radiowej Jedynce. Zwrócił uwagę, że "eksperci ten paszkwil zrównali z ziemią". - Na pewno ten paszkwil nie zostanie sam sobie pozostawiony, będzie na pewno też z naszej strony interwencja - oświadczył.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostała do tej pory 42 skargi na reportaż. Oceniano w nich, że materiał jest nierzetelny, godzi w dobre imię i autorytet Jana Pawła II oraz obraża uczucia religijne.

Dołącz do dyskusji: Reportaż o Janie Pawle II stacji TVN24 wywołuje gigantyczne zainteresowanie. Ponad 6,7 tys. publikacji medialnych i 2,8 mln interakcji

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kombinezon zimowy
Wywołuje emocje........ Mówimy o TVP i jej nadwornych "ekspertach"?
odpowiedź
User
szkodagadać
Niw wywołuje "zainteresowania" tylko głownie skrajnie negatywne reakcje! Samo słowo "zainteresowanie" zawiera presupozycję o pozytywnej konotacji co jest ewidentnym kłamstwem w tym przypadku. To kolejna wasza manipulacja, szanowna redakcjo. Brzydko się bawicie...
odpowiedź
User
Menelaos
Może uchwalić prawo, ze nie można szkalować prawych i sprawiedliwych . Przecież wszystkie świństwa robią tylko dla swojego dobra.
odpowiedź