SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reporterce włocławskiego serwisu grożono gwałtem i śmiercią za krytyczne teksty o posłankach PiS, sprawca zatrzymany

Dziennikarka serwisu PortalWloclawek.pl Bogumiła Obałkowska po tekście o posadzie dla męża posłanki PiS dostała anonimowego maila zawierającego groźbę gwałtu i śmierci. Sprawę zgłosiła policji. - Bliscy namawiają mnie do zawieszenia działalności - mówi nam Wirtualnemedia.pl dziennikarka. W sobotę sprawca gróźb został zatrzymany przez policję

Bogumiła Obałkowska, fot. archiwum prywatne Article

19 stycznia br. PortalWloclawek.pl opublikował tekst Bogumiły Obałkowskiej pt. „Zastanawia was szybka kariera A. Gembickiej? A wiedzieliście o karierze jej męża i fakcie, że nie przyjęła jego nazwiska?”. Dziennikarka stwierdziła w nim, że mąż posłanki PiS z Włocławka Anny Gembickiej miał dostać pracę w Agencji Rozwoju Przemysłu, a także jest członkiem rady Fundacji Forum Innowacyjnego Rozwoju Gospodarczego, oraz członkiem rady nadzorczej Energia Euro Park.

Pod tekstem wywiązała się dyskusja tak ostra, że redakcja była zmuszona zablokować jedną z jej uczestniczek, która - jak napisano - „skupiła się na wyzwiskach wobec autorki”. Chwilę później na skrzynkę redakcyjną przyszedł niepodpisany mail, o autorstwo którego dziennikarka podejrzewa tę samą osobę. Znalazło się w nim zdanie pod adresem Bogumiły Obałkowskiej: „Jeszcze jeden k…wo opublikuj artykuł szkalujący Borowiak i Gembicką to osobiście poderżniemy Ci gardło jak tłustej świni, przedtem zostaniesz rozebrana, będziesz łaskotana godzinami a potem wy..chana”. Posłanka Joanna Borowiak to inna parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości z tego regionu, opisywana w krytycznych tekstach przez Obałkowską.

 

Bogumiła Obałkowska zgłosiła na policji maila z groźbą pozbawienia życia. - Pracę w mediach rozpoczęłam 11 lat temu i choć bywało różnie, bo moje materiały prasowe były krytyczne w stosunku do różnych sił politycznych, to z takim czymś się nie spotkałam. W mailu znajduje się - prócz gróźb poderżnięcia mi gardła i gwałtu - także zapowiedź "prześledzenia mnie”, cokolwiek to znaczy. Bliscy namawiają, by zaprzestać działalności na rzecz społeczeństwa, a mnie najbardziej dziwi, że żadna z przecież praworządnych posłanek PiS nie odcięła się od gróźb i nie zabrała głosu w tej sprawie. Czy to nie zastanawiające? Utwierdza mnie to w przekonaniu, że ta siła polityczna podtrzymuje w społeczeństwie mowę nienawiści - mówi Obałkowska portalowi Wirtualnemedia.pl.

Sprawę zgłoszono z art. 190 Kodeksu karnego, który stanowi, że „kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. W tekście na temat maila z groźbami redakcja portalu przypomina, że Bogumiłę Obałkowską chroni też prawo prasowe.

- Swoboda wypowiedzi jest jedną z podstaw demokratycznego społeczeństwa. To na prasie ciąży obowiązek przekazywania informacji oraz idei będących przedmiotem zainteresowania opinii publicznej. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że ramy dopuszczalnej krytyki są szersze w stosunku do polityków i ich działań publicznych niż wobec osób prywatnych - czytamy w artykule.

Mężczyzna zatrzymany przez policję

W sobotę policja we Włocławsku poinformowała, że zatrzymała 31-letniego mężczyznę w jego mieszkaniu w tym mieście. Zabezpieczono tam komputer i telefon mężczyzny.

- Policjanci od czwartku, gdy otrzymali informację od dziennikarki, której grożono, prowadzili czynności. Razem współpracowali funkcjonariusze zajmujący się przestępczością kryminalną i cyberprzestępczością - z Włocławka i Bydgoszczy - opisał starszy sierżant Tomasz Tomaszewski z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.

W październiku ub. roku gdańska policja aresztowała internautę, który groził śmiercią prezydent tego miasta Aleksandrze Dulkiewicz. Mężczyzna na przełomie września i października 2019 r. wysyłał za pośrednictwem messengera hejterskie wiadomości i umieszczał na swoim profilu posty znieważające Dulkiewicz. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła gdańszczaninowi zarzuty kierowania groźby karalnej, znieważenia i pomówienia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reporterce włocławskiego serwisu grożono gwałtem i śmiercią za krytyczne teksty o posłankach PiS, sprawca zatrzymany

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Babcia Mówi
To był mail od obrońców przed islamizacją i ideologią lgbt.
Takie cywilizacyjne standardy.
32 4
odpowiedź
User
Ariadna
Władza demoralizuje tych będących u władzy, jak i tych, którzy tę władzę popierają.
Oby policja coś w tej sprawie zrobiła.
50 3
odpowiedź
User
Socialrunner
Zaraz po tym artykule posłanka zapewne zwoła konferencję i się "odetnie"... W takich małych miejscowościach liczą się tylko z ogólnopolskimi mediami, bo lokalne mają uzależnione. Jak któreś z tych mediów będzie niezależne, to - patrz wyżej...
22 2
odpowiedź