SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RFBenchmark i Speedtest chcą zbudować licznik prędkości internetu dla UKE

Firmy RFBenchmark oraz Speedtest złożyły swoje oferty w konkursie ogłoszonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), który ma wyłonić wykonawcę systemu służącego do pomiaru jakości stacjonarnego internetu oferowanego przez operatorów. Dzięki certyfikowanej przez UKE platformie użytkownicy będą mogli sprawdzić czy parametry ich dostępu do sieci są zgodne z zapisami w umowie z dostawcą usługi.

Article

Konkurs na dostawcę narzędzia służącego do mierzenia przepustowości łączy internetowych UKE ogłosił pod koniec lutego br. Regulator zapowiedział, że system będzie przeznaczony do pomiaru m.in. prędkości transmisji danych dla usług dostępu do internetu świadczonych w stacjonarnych publicznych sieciach telekomunikacyjnych. System będzie składał się m.in. z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne (np. desktop, laptop).

Według UKE podmiot wyłoniony w konkursie zapewni system pomiarowy nieodpłatnie, w wyniku czego uzyska certyfikat prezesa UKE. Certyfikacja wybranego systemu zostanie dokonana przez urząd na okres 24 miesięcy, w wyniku realizacji porozumienia zawartego po zakończeniu konkursu z podmiotem wyłonionym.

Regulator wyznaczył termin składania ofert do 15 marca br. Jak wynika z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” do konkursu zgłosiły się 2 podmioty – RFBenchmark i Speedtest. Obie firmy zajmują się prowadzeniem platform publikujących wyniki prędkości internetu osiągane przez polskich operatorów stacjonarnych i komórkowych.

Na razie UKE nie podał terminu rozstrzygnięcia konkursu na certyfikowane narzędzie pomiaru szybkości internetu, brak też oficjalnych informacji czy oprócz RFBenchmark i Speedtest inne podmioty zgłosiły gotowość budowy tego typu rozwiązania.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RFBenchmark i Speedtest chcą zbudować licznik prędkości internetu dla UKE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl