SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Robert Kwiatkowski i Paweł Olszewski kandydatami na członka Rady Mediów Narodowych

Niemal trzy miesiące po rezygnacji Grzegorza Podżornego ze stanowiska w Radzie Mediów Narodowych i koniecznej nowelizacji ustawy o RMN wyłoniono dwóch kandydatów na jego zastępstwo. Klub Lewicy wyznaczył Roberta Kwiatkowskiego, a Koalicja Obywatelska - Pawła Olszewskiego - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. WikipediaArticle

Prezydent Andrzej Duda po rezygnacji Grzegorza Podżornego (10 sierpnia br.) stwierdził wygaśnięcie jego członkostwa w Radzie dopiero 20 października br. Następnie zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Radzie Mediów Narodowych głowa państwa nie później niż 7 dni od dnia wejścia ustawy w życie musiała wyznaczyć klubom 14-dniowy termin na zgłaszanie kandydatów do Rady.

Jak udało się nam dowiedzieć, klub Lewicy na swojego kandydata do Rady wskazał Roberta Kwiatkowskiego, który w swojej karierze był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz prezesem Telewizji Polskiej. Ten fakt potwierdził nam także sam Kwiatkowski. O tym, że jest typowany do RMN pisaliśmy już jako pierwsi w październiku.

Drugim kandydatem opozycji – z klubu Koalicji Obywatelskiej – jest Paweł Olszewski. To ekonomista, który ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji, Zarządzanie i marketing, jest m.in. przewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury, pod koniec października został jednym z zastępców sekretarza generalnego PO. W Sejmie VI kadencji był rzecznikiem prasowym Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, od maja do listopada 2015 roku był także sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowelizacja ustawy ze względu na luki prawne

Ustawa o Radzie Mediów Narodowych z 22 czerwca 2016 roku wskazywała, że prezydent w związku ze zrzeczeniem się funkcji członka RMN powinien stwierdzić wygaśnięcie mandatu (artykuł 7). Zgodnie z przepisami, prezydent powołuje członków Rady spośród kandydatów zgłoszonych przez kluby parlamentarne lub poselskie (opozycyjne) tworzone przez ugrupowania, których przedstawiciele nie wchodzą w skład Rady Ministrów.

Głowa państwa wyznacza wtedy 14-dniowy termin na zgłaszanie kandydatów, przypadający nie wcześniej niż na 2 miesiące przed upływem kadencji członka i nie później niż na 30 dni przed jej zakończeniem. Natomiast w przypadku odwołania członka Rady, prezydent wyznacza termin na zgłaszanie kandydatów nie później niż 14 dni od odwołania członka RMN (artykuł 6). Żaden ze wskazanych wyżej artykułów nie mówił jednak o procedurze powołania członka Rady, kiedy jeden z nich zrezygnuje.

Konieczna była zatem nowelizacja przepisów, którą przeprowadzono w październiku - dodano zapis o możliwości zgłoszenia przez klub opozycyjny swoich kandydatów także w sytuacji, gdy "utrata członkostwa w Radzie nastąpiła w skutek wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji" oraz zmianę w kontekście wygaszenia członkostwa - po zmianach wygasa ono po „skazaniu prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe”.

Jeżeli jest tylko jeden klub opozycyjny, ma on prawo przedstawić po dwóch kandydatów na każde wolne miejsce w Radzie przeznaczone dla osoby powoływanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku dwa największe kluby opozycyjne miały prawo wskazać po jednym kandydacie na jedno wolne miejsce w RMN i spośród tego grona Andrzej Duda wskaże osobę, która dołączy do dotychczasowego składu.

Obecnie Radę tworzy jej przewodniczący Krzysztof Czabański, europosłanka PiS Elżbieta Kruk, posłanka PiS Joanna Lichocka oraz Juliusz Braun (z rekomendacji PO, powołany przez prezydenta).

Dołącz do dyskusji: Robert Kwiatkowski i Paweł Olszewski kandydatami na członka Rady Mediów Narodowych

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Doris
Robert z porządnej, zasłużonej rodziny towarzyszy..
odpowiedź
User
SR
4000 zl do diety poselskiej piechota nie chodzi
odpowiedź
User
Jacques Sassin
Dawać tego komucha Kwiatkowskiego, będzie niezła beka xD
odpowiedź