SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Roboty i sztuczna inteligencja spowodują zlikwidowanie do 2020 r. ponad 5 mln miejsc pracy

W ciągu najbliższych pięciu lat udział robotów oraz systemów sztucznej inteligencji w gospodarce przyczyni się do likwidacji ponad pięciu milionów miejsc pracy w 15 najbardziej rozwiniętych krajach na świecie - przewiduje raport przygotowany przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Article

O analizach dotyczących przyszłości rynku pracy opublikowanych w Davos przed kolejnym Światowym Forum Ekonomicznym (20-23 stycznia br.) poinformowała agencja Reuters. Według przewidywań na rynkach 15 najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie do 2020 r. roboty zastąpią ludzi na 5,1. mln stanowisk pracy. Chodzi zarówno o fizyczne zautomatyzowane maszyny (np. w przemyśle), jak i rozwiązania software’owe oraz systemy sztucznej inteligencji.

Prognozy wskazują, że dwie trzecie zwolnień spowodowanych postępującą robotyzacją nastąpi w ciągu najbliższych 5. lat w segmentach biurowym i administracyjnym, gdzie automaty przejmą od pracowników większość rutynowych czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem instytucji i firm. Jednocześnie jednak analitycy przestrzegają, że topnienie zatrudnienia związane z robotyzacją będzie w większym lub mniejszym stopniu dotyczyć wszystkich najważniejszych dziedzin gospodarki.

Raport podkreśla, że ofiarami ofensywy robotów na rynku pracy będą w głównej mierze kobiety w takich segmentach jak sprzedaż oraz wspomniana już administracja. Jednocześnie zwiększy się zapotrzebowanie na wysoce wyspecjalizowanych pracowników, takich jak analitycy danych, programiści czy administratorzy systemów informatycznych.

Ubiegłoroczne prognozy wskazywały na to, że jedną z branż, która może zostać dotknięta postępującą robotyzacją będzie w najbliższych latach dziennikarstwo. Potwierdzeniem tego jest coraz powszechniejsze wykorzystywanie przez niektóre agencje prasowe specjalnych algorytmów do tworzenia tekstów. Jednak z szybkim zastąpieniem dziennikarzy przez roboty nie zgodzili się w rozmowach z Wirtualnemedia.pl zarówno polscy szefowie czasopism i agencji prasowych, jak i Reg Chua, redaktor naczelny agencji Reuters ds. operacji redakcyjnych, danych i innowacji.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Roboty i sztuczna inteligencja spowodują zlikwidowanie do 2020 r. ponad 5 mln miejsc pracy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vox61
I cała reforma emerytalna podnosząca czy obniżająca wiek przejścia na emeryturę weźmie w łeb.I co wtedy ? Jak żyć ?
odpowiedź
User
pavv
Już 30 lat temu komputery miały ludzi zastąpić i jakoś specjalnie nie zastąpiły, a dodatkowo powstały stanowiska informatyków, programistów itp. itd.
odpowiedź