SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rochstar bez 19 proc. wpływów i z 2,75 mln zł straty. „Wyjątkowo ciężki rok”

W ub.r. produkująca programy telewizyjne firma Rochstar zanotowała spadek przychodów o 19 proc. do 32,79 mln zł, a jej strata netto zmalała z 3,94 do 2,75 mln zł.

Przychody spółki Rochstar zmalały z 40,45 mln zł w 2019 roku do 32,79 mln zł w ub.r.

W sprawozdaniu złożonym w KRS firma Rochstar wyliczyła, że w ub.r. wyprodukowała dla Polsatu programy „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” i „The Four. Bitwa o sławę”, a dla Telewizji Polskiej „The Voice of Poland”, „The Voice Kids”, „The Voice Senior”, „To był rok” i „Dance, dance, dance”. Ponadto zrealizowała na zlecenie domu mediowego Wavemaker promujące IKEA program „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, który wiosną br. pokazano w Polsacie.

„Wyjątkowo ciężki rok”

Wiosną ub.r. w związku z lockdownem nadawcy telewizyjni zawiesili realizację na żywo wielu widowisk rozrywkowych, także tych produkowanych przez Rochstar. Przykładowo „The Four. Bitwa o sławę” spadł z anteny po zaledwie dwóch odcinkach, ostatecznie całą edycję programu Polsat pokazał jesienią.

- Rok 2020 był wyjątkowo ciężki dla naszej branży. W związku z panującą pandemią Covid 19 musieliśmy zawiesić na pewien okres produkcję, co przełożyło się na ograniczenie ilości odcinków programów i obniżenie zakładanych przychodów - przyznano w sprawozdaniu Rochstaru. - Pandemia zaburzyła plany produkcyjne i przyczyniła się do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem sanitarnym, co niestety odbiło się na sytuacji finansowej - dodano.

Koszty sprzedanych przez firmę produktów, towarów i materiałów zmalały z 35,66 do 29,35 mln zł, a koszty ogólnego zarządu - z 8,52 do 6,11 mln zł.

3,3 mln zł z tarczy kredytowej

Po wybuchu epidemii Rochstar uzyskał 98,8 tys. zł oszczędności dzięki umorzeniu przez trzy miesiące składek pracowniczych na ZUS. W maju ub.r. otrzymał 3,24 mln zł częściowo bezzwrotnej pożyczki do Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy kredytowej. W maju br. spółka zawnioskowała o umorzenie tej pożyczki w maksymalnym wymiarze.

Rochstar skorzystał też dwukrotnie (w lipcu ub.r. i czerwcu br.) w gwarancji de minimis od Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Pomimo sytuacji covidowej poziom produkcji nie stracił na jakości i został wysoko oceniony przez branżę. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu doświadczonych producentów, reżyserów, scenarzystów oraz młodych i zdolnych asystentów produkcji z jakimi współpracujemy zdołaliśmy utrzymać wysoką jakość programów - zapewniła spółka.

- Aby osiągnąć taki poziom nie wystarczy jednak tylko zaplecze personalne. Wymaga to również ogromnych nakładów finansowych. Mając jednakże takie osiągnięcia i wyrobioną już „markę" nie możemy pozwolić sobie na „bylejakość”. Od lat nasze programy maja doskonałą jakość i staramy się aby tak pozostało, toteż zmuszeni byliśmy ponieść wyższe niż zakładane koszty - dodała.

Mniejsza strata, plany produkcji seriali

Rochstar nadal notuje ujemną rentowność, przy czym jego strata znacząco zmalała. Na poziomie sprzedażowym spadła z 3,73 do 2,67 mln zł, a na poziomie brutto i netto - z 3,94 do 2,75 mln zł.

W sprawozdaniu firma wyliczyła, że w br. zamierza kontynuować dla Polsatu i Telewizji Polskiej wszystkie zeszłoroczne programy z wyjątkiem „The Four. Bitwy o sławę”. Zamierza też zaczął produkcję seriali i pozyskać nowych klientów (konkretów nie podano).

- W żadnym razie jednak nie możemy sobie pozwolić na obniżenie jakości naszych programów. Ponosimy znaczne nakłady finansowe aby utrzymać osiągnięty dotychczas poziom zadowolenia naszych klientów i widzów, co przekłada się na rezultaty finansowe. Jednakże liczymy, iż nasze starania utrzymania jakości produkcji zaowocują w przyszłych okresach zwiększeniem liczby projektów oraz wynikami finansowy - skomentowała spółka.

Jedynym akcjonariuszem firmy jest jej prezes Rinke Rooyens. Na walnym zgromadzeniu zdecydował, że jej zeszłoroczna strata zostanie pokryta z przyszłych zysków. W ub.r. w związku ze stratą roku kapitał własny Rochstara zmalał z 8,51 do 5,75 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Rochstar bez 19 proc. wpływów i z 2,75 mln zł straty. „Wyjątkowo ciężki rok”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
knaga rafalali
Taka "power couple" na bogato, szpanująca blichtrem i brylująca w każdym serwisie plotkarskim .... i straty ?
odpowiedź
User
dlg
"Bawi mnie szumne prognozowanie, że internet zabija telewizję. Przecież to nieprawda. Jasne, zmieniają się nawyki, inaczej konsumuje się newsy czy ogląda seriale. Ale są formaty, w których telewizja króluje – np. duża rozrywka".

Wypowiedź pana Rinke z 2019 r.
odpowiedź
User
Olo
Rinke - okropna postać.
odpowiedź