SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosyjski serwis społecznościowy VKontakte zhakowany, użytkownicy dostali rzetelny komunikat o skutkach wojny

W weekend doszło do ataku hakerskiego na VKontakte - najpopularniejszy serwis społecznościowy w Rosji. Jego użytkownicy dostali od administracji komunikat z rzetelnymi informacjami o wojnie w Ukrainie.

Article

W komunikacie, który jako wiadomość prywatną przesłano użytkownikom VKontakte, wyliczono, że jak dotąd w czasie wojny w Ukrainie rosyjskie wojsko zniszczyło ponad 3,5 tys. obiektów cywilnych i zbombardowało dziesiątki tysięcy zwykłych ludzi, z czego zmarło ponad 100 dzieci.

Z drugiej strony wyliczono straty po stronie rosyjskiej, podkreślając, że żaden z celów „specjalnej operacji” (tak władze w Rosji określają atak zbrojny na Ukrainę) nie został spełniony, oraz skutki sankcji gospodarczych nałożonych na kraj.

Hakerzy zachęcają Rosjan do protestów i przestrzegają przed wspieraniem wojny

- Jeśli nie zatrzymacie wojny dzisiaj, jutro może przyjść do was - zaznaczono. Zachęcono do codziennych manifestacji na ulicach z żądaniem oddania władzy przez Władimira Putina.

Poinformowano też, że platforma VKontakte została zhakowana, a wszystkie dane osobowe i treści zamieszczone przez użytkowników przekazano „kompetentnym władzom”.

- Wszystkie twoje wiadomości ze wsparciem dla rosyjskich okupantów lub litera Z na zdjęciu profilowym może zostać uznana za przestępstwo, które się nie przedawnia. Potem zostaniesz dodany na listę osób ściganych międzynarodowym listem gończym przez Interpol i aresztowany w każdym kraju. Pomyśl o swojej przyszłości i nie stań się współwinnym tego szaleństwa - dodano.

W mediach społcznościowych pojawiło się wiele różnych screenów pokazujących ten komunikat. Według użytkowników wiadomość po kilku minutach od pojawienia się w ich skrzynkach zniknęła. Nie wiadomo, ilu internautów ją otrzymało.

Przedstawiciele VKontakte przyznali, że zewnętrzny podmiot zyskał dostęp do platformy „poprzez stronę naszych partnerów, którzy realizowali jeden z projektów specjalnych”. Dodano, że ten dostęp został natychmiast ograniczony.

VKontakte ma w Rosji 70 mln użytkowników

VKontakte to zdecydowanie najpopularniejsza platforma społecznościowa w Rosji: w czwartym kwartale ub.r. przynajmniej raz w miesiącu odwiedziło ją 72,5 mln użytkowników (to trzy czwarte wszystkich internautów w kraju), a codziennie - 47 mln.

Natomiast aplikacja VK Mini Apps w grudniu ub.r. miała 39,7 mln użytkowników, wobec 25,9 mln rok wcześniej.

Platforma należy do koncernu VK, który w ub.r. zanotował wzrost przychodów ze 100,54 do 126,06 mln rubli, z czego wpływy reklamowe zwiększyły się z 39,01 do 48,69 mln rubli.

Zysk EBITDA firmy wzrósł z 19,28 do 29,45 mln rubli, a strata netto zmalała z 21,23 do 15,7 mln rubli.

Największym akcjonariuszem VK jest holenderska spółka Prosus (właściciel m.in. Grupy OLX), ma 25,7 proc. akcji koncernu. Po kilka proc. walorów mają chińskie koncerny Alibaba (9,5 proc.) i Tencent (7 proc.).

Dołącz do dyskusji: Rosyjski serwis społecznościowy VKontakte zhakowany, użytkownicy dostali rzetelny komunikat o skutkach wojny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl