SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosjanie pozywają IKEA za opuszczenie Rosji

Rosyjscy konsumenci złożyli pozew przeciwko szwedzkiej sieci sklepów IKEA za to, że zakończyła działalność w Federacji Rosyjskiej. Uważają, że swoją decyzją firma naruszyła prawa szerokiej rzeszy ludzi.

Article

Rosyjska organizacja Public Consumer Initiative (CPI) złożyła pozew przeciwko grupie firm IKEA w związku z naruszeniem praw nieograniczonej liczby konsumentów. Jak podaje serwis Sostav, działacze społeczni domagają się częściowego wznowienia przez firmę importu i produkcji.

IKEA ogłosiła wycofanie się z rynku rosyjskiego i skróciła okres gwarancji na wcześniej zakupione towary. Teraz stara się przeprowadzić w kraju wyprzedaż online pozostałej części towarów.

PIO zwraca się do sądu o uznanie działań firmy za nielegalne i zmuszenie szwedzkiej sieci do częściowego wznowienia importu i produkcji, aby ludzie mogli wymienić zakupione przedmioty w przypadku usterki lub w razie konieczności ich naprawienia.

Zdaniem organizacji, postępowanie szwedzkiej marki narusza interesy setek tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej i pogarsza ich sytuację majątkową w trudnych warunkach ekonomicznych – wynika z pozwu. 
Prezes OPI Oleg Pawłow wyjaśnił, że pozew ma na celu ukrócenie tej nieuczciwej praktyki. Według niego szwedzka firma ma wszelkie warunki do wypełnienia swoich zobowiązań, ale celowo tego unika.

IKEA z kolei nie widzi w swoich działaniach żadnych wykroczeń. „Detalista zapewni spełnienie wszystkich wymogów przewidzianych prawem, w tym obsługę gwarancyjną i posprzedażową, wymianę i zwrot towaru” – zapewniła firma.

Wcześniej rosyjscy konsumenci złożyli pozew przeciwko Sony, Mercedesowi, Volkswagenowi, serwisowi streamingowemu Netflix i Apple. Firmy są oskarżane o naruszanie praw konsumentów w związku z opuszczeniem rosyjskiego rynku.

Dołącz do dyskusji: Rosjanie pozywają IKEA za opuszczenie Rosji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl