SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rośnie liczba internetowych klientów biur maklerskich

Inwestorzy indywidualni coraz chętniej sięgają po zlecenia przez internet

Inwestorzy indywidualni coraz chętniej sięgają po zlecenia przez internet, ale tempo wzrostu liczby takich klientów biur maklerskich ostatnio maleje - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Giełdę Papierów Wartościowych wśród brokerów.

Giełda zapytała biura maklerskie o niektóre tendencje widoczne wśród ich klientów w ciągu pierwszego półrocza 2003 r.

Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

       

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

Z ankiety wynika, że w obrocie akcjami inwestorów indywidualnych udział internetu wyniósł 20 proc., a w obrocie kontraktami terminowymi - 40 proc. W obu przypadkach jest to więcej niż pół roku wcześniej, ale tempo przyrostu jest coraz wolniejsze.

Została przełamana tendencja spadku udziału inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami. Udział ten wyniósł na koniec czerwca 28 proc., o jeden pkt proc. więcej niż w końcu 2002 r.

Udział inwestorów zagranicznych w obrocie akcjami od 2001 roku utrzymuje się na poziomie 34-36 proc.

W I połowie br. znowu nieznacznie spadł udział inwestorów indywidualnych w obrocie kontraktami terminowymi i wyniósł 75 proc. W roku 2000 było to 85 proc.

Po kilku latach spadków lub stagnacji w I półroczu br. wzrosły średnie obroty akcjami na sesję do wartości ok. 300 mln zł. Podobną wartość osiągnęły obroty w II półroczu 2000 r.

Giełda zapytała również o aktywne i nieaktywne rachunki inwestycyjne. Jak się okazało, tylko ok. 150 tys., czyli 17 proc. wszystkich rachunków inwestycyjnych było aktywnych.

Utrzymuje się wysoki stopień koncentracji usług maklerskich. Pięć największych biur obsługiwało 76 proc. wszystkich rachunków inwestycyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rośnie liczba internetowych klientów biur maklerskich

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl