SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosyjski sąd ukarał grzywnami "Nową Gazietę" i jej szefa - Muratowa, laureata pokojowego Nobla

Sąd w Moskwie ukarał grzywnami niezależną "Nową Gazietę" i jej redaktora naczelnego Dmitrija Muratowa za brak wzmianki, iż cytowane przez nią organizacje są uznane za tzw. zagranicznych agentów. Muratow jest laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Dmitrij MuratowArticle

O grzywnach, których jest łącznie sześć, poinformował w środę niezależny portal Meduza. Decyzja zapadła 11 listopada. Dział prawny "Nowej Gaziety" wyjaśnił, że wobec gazety i jej redaktora naczelnego sporządzono sześć protokołów administracyjnych, dotyczących "nadużycia wolności mediów". Posiedzenie sądu odbyło się bez udziału przedstawicieli "Nowej Gaziety", bo redakcja nie została o nim powiadomiona.

Dział prawny "Nowej Gaziety" nie ma informacji o wysokości grzywien. Portal Mediazona podał, że wysokość kar dla redakcji wynosi 120 tys. rubli (ponad 1,6 tys. USD), a wobec Muratowa - 12 tys. rubli (ponad 165 USD).

Muratow na początku października br. wraz z dziennikarką z Filipin Marią Ressą został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2021 rok. Nagrodę przyznano im za "działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju".

Po decyzji Komitetu Noblowskiego pojawiły się dyskusje, czy Nobel, który jest nagrodą pieniężną, ściągnie na Muratowa problemy w postaci uznania nagrody za "otrzymywanie funduszy z zagranicy", co formalnie jest jednym z kryteriów uznania kogoś za "zagranicznego agenta". Prezydent Rosji Władimir Putin pytany o takie ryzyko oświadczył, że szef "Nowej Gaziety" nie powinien "zasłaniać się" przyznaną mu Pokojową Nagrodą Nobla i jeśli naruszy prawo, to "ona go nie uratuje".

Drugim kryterium uznania za "zagranicznego agenta", prócz finansowania z zagranicy, jest prowadzenie działalności politycznej. Krytycy przepisów o "zagranicznych agentach" wskazują, że oba kryteria stosowane są szeroko.

Dołącz do dyskusji: Rosyjski sąd ukarał grzywnami "Nową Gazietę" i jej szefa - Muratowa, laureata pokojowego Nobla

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl