SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosyjskiej dziennikarce z podwójnym obywatelstwem grozi kara do pięciu lat więzienia

Dziennikarka Radia Wolna Europa/Radia Swoboda Ałsu Kurmaszewa (Alsu Kurmasheva), posiadająca obywatelstwa Rosji i USA, została zatrzymana w Kazaniu, stolicy rosyjskiego Tatarstanu. Za niezarejestrowanie się w charakterze "agenta zagranicznego" grozi jej kara do pięciu lat więzienia.

Kurmaszewa to dziennikarka Idel.Realii, tatarsko-baszkirskiej redakcji RWE/RS; na stałe mieszka w Pradze.

Jak pisze redakcja, reporterka, która zajmowała się m.in. sytuacją mniejszości narodowych w Tatarstanie i Baszkirii, w maju musiała pilnie przyjechać do Rosji z powodu spraw rodzinnych. W czerwcu została zatrzymana na lotnisku przed wylotem do Czech. Zarzucono jej, że nie poinformowała władz o posiadaniu drugiego obywatelstwa, odebrano jej obydwa paszporty i ukarano grzywną.

Kurmaszewa oczekiwała w Rosji na zwrot dokumentów. 18 października została zatrzymana, przy czym tym razem zarzucono jej niewywiązanie się z obowiązku zarejestrowania się w charakterze „agenta zagranicznego”. To instytucja wymyślona przez władze Rosji dla osób zajmujących się działalnością w przestrzeni publicznej, które otrzymują dochody z zagranicy i „znajdują się pod zagranicznym wpływem”. Jak podaje portal RWE/RS, za agentów władze uznają najczęściej swoich krytyków.

Za niezapisanie się na listę "agentów zagranicznych" grozi kara grzywny, prace społeczne lub do pięciu lat więzienia.

Redakcja RWE/RS oświadczyła, że dziennikarka powinna być natychmiast uwolniona. W Pradze Kurmaszewa ma rodzinę – męża i dwójkę dzieci.

Dołącz do dyskusji: Rosyjskiej dziennikarce z podwójnym obywatelstwem grozi kara do pięciu lat więzienia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aaaa
:(((
odpowiedź