SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPO zgłosił do KRRiT słowa Ziemkiewicza o Grossie we „W tyle wizji” jako antysemickie. "Marnie umotywowana skarga”

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na antysemicką jego zdaniem wypowiedź Rafała Ziemkiewicza w programie „W tyle wizji”. Dziennikarz skrytykował historyków Jana Tomasza Grossa i Jana Grabowskiego. Skargę rzecznika Ziemkiewicz nazwał na Twitterze „marnie umotywowaną”.

Rafał Ziemkiewicz, fot. Telewizja RepublikaArticle

Adam Bodnar zwrócił się do KRRiT ze skargą, gdyż uznał, że jedna z wypowiedzi Rafała Ziemkiewicza mogła nie mieścić się w ramach ustalonych dla publicznych wypowiedzi. Chodzi o to, co dziennikarz powiedział w trakcie programu „W tyle wizji” we wtorek 23 czerwca br.

Komentując wypowiedź historyka Jana Grabowskiego dla izraelskiego dziennika, Rafał Ziemkiewicz stwierdził: - Jest taka jazda, że do więzienia można nawet wsadzać za negowanie Holocaustu, ale to działa w jedną stronę. Jeżeli już tak pan Grabowski chce, to niech pojedzie, żeby nie odbierać Żydom odpowiedzialności za to, bo to przecież nie Polacy wsadzali tych Żydów do wagonów, wyłapywali, eskortowali z getta, tylko inni Żydzi, żydowska policja, na podstawie list sporządzonych przez żydowskie Judenraty, które tym wszystkim zarządzały. Jan Grabowski jest człowiekiem, przy którym Tomasz Gross wydaje się poważnym osobnikiem, a tam tez widać ślady opętania czy choroby psychicznej – stwierdził dziennikarz.

- Zdaniem rzecznika wypowiedź miała charakter antysemicki. Postępowanie jest w toku - informuje portal Wirtualnemedia.pl Karolina Czuczman z zespołu krasowego KRRiT.

O sprawie informuje też na Twitterze Rafał Ziemkiewicz, nazywając oskarżenia Adama Bodnara „marnie umotywowaną”. - Pan Bodnar właśnie znów zaszczycił mnie kompletną, najdelikatniej mówiąc, marnie umotywowaną skargą do KRRiTV. Pretekst ten sam co zawsze - stwierdził dziennikarz.

W październiku ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpatrzyła inną skargę na wypowiedź Ziemkiewicza w programie „W tyle wizji”. W trakcie programu prowadzący zarzucił osobom rozklejającym wizerunki Matki Boskiej z tęczową aureolą „zbydlęcenie” i stwierdził, że „nazwać pederastę ‘pedałem’ to jest w tej chwili obraza uczuć religijnych”. TVP w piśmie do KRRiT zapewniła, że Ziemkiewicz ma ostry, wyrazisty język, ale nie szerzy mowy nienawiści. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ostatecznie nie stwierdziła uchybień w tej wypowiedzi.

Według danych Nielsen Audience Measurement średnia oglądalność „W tyle wizji” od 1 marca do 27 kwietnia br. wynosiła 702 tys. osób, a udział w rynku - 5,26 proc. Rok wcześniej program śledziło średnio 491 tys. widzów przy udziale wynoszącym 3,93 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPO zgłosił do KRRiT słowa Ziemkiewicza o Grossie we „W tyle wizji” jako antysemickie. "Marnie umotywowana skarga”

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
staha
Rafale tak trzymaj" alleluja i do przodu !!!
odpowiedź
User
Tylko prawda jest ciekawa
Przecież powiedział prawdę, a prawda nie jest antysemicka.
odpowiedź
User
melka
Pan Z. ma jakiś poważny, ukryty problem, skoro tak agresywnie atakuje wszystko, co zaczyna się na nieprzyzwoitą literkę "ż".
Jakieś korzenie uwierają, więc trzeba je zakrzyczeć...?
odpowiedź