SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP nie zmieniła stóp proc.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać w lutym stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, oczekując, że w krótkim okresie inflacja będzie "wyraźnie niższa" niż w styczniowej projekcji CPI.

Ale podobnie jak przed miesiącem podkreśliła, że ustabilizowanie inflacji na poziomie celu (2,5% r/r) może jednak wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

"W ocenie Rady, w krótkim okresie inflacja CPI będzie wyraźnie niższa niż wskazuje projekcja styczniowa. Również inflacja bazowa netto może ukształtować się na poziomie wyraźnie niższym niż przewiduje projekcja" " - podano w komunikacie.

RPP powtórzyła jednak, że w średnim okresie może wystąpić stopniowe zwiększenie dynamiki płac prowadzące do wzrostu inflacji.

"Rada ocenia, że wzrost inflacji będzie prawdopodobnie umiarkowany, o ile utrzyma się wysokie tempo wzrostu wydajności oraz niska dynamika cen zewnętrznych, związana z procesem globalizacji i towarzyszącym jej wzrostem konkurencji na rynku dóbr i usług podlegających wymianie międzynarodowej" - czytamy dalej.

Rada uznała, że obecny poziom stóp procentowych umożliwia utrzymanie inflacji w średnim okresie w pobliżu celu 2,5%.

"Ustabilizowanie inflacji na poziomie celu i stworzenie w ten sposób warunków dla stabilnego długofalowego wzrostu gospodarczego może jednak wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej. Przyszłe decyzje Rady będą zależeć w dużej mierze od tego, czy rosnąca aktywność gospodarcza będzie mieć bardziej trwały charakter, a także od kształtowania się innych elementów procesów gospodarczych w Polsce i na świecie oraz ich wpływu na perspektywy inflacji w Polsce" - głosi komunikat.

Styczniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - inflacja zbliży się do celu NBP, wynoszącego 2,5%, w II kw. 2007 roku, podczas gdy według październikowej projekcji miało to nastąpić w I kw. tego roku. Potem inflacja będzie systematycznie rosnąć, aż w II poł. 2009 roku przekroczy górną granicę pasma odchyleń (3,5%).

Inflacja konsumencka w styczniu wyniosła 1,7% r/r wobec 1,4% w grudniu.

Z ankiety agencji ISB wynikało, że wszyscy ekonomiści spodziewali się pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie na lutowym posiedzeniu.

RPP zakończyła cykl obniżania stóp procentowych w lutym ub. roku. Od 1 marca główna stopa referencyjna wynosi 4,00%.

Następne posiedzenie Rady odbędzie się 27-28 marca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP nie zmieniła stóp proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl