SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Igor Chalupec zrezygnował z funkcji prezesa Ruchu

W ramach porozumienia z Alior Bankiem Igor Chalupec złożył rezygnację ze stanowiska prezesa Ruchu. Właścicielem spółki nadal jest należąca do Chalupca firma Lurena Investments.

Igor Chalupec, fot. PAP Biznes Article

Ustąpienie Chalupca z funkcji prezesa był jednym z warunków porozumienia zawartego w minionym tygodniu z Alior Bankiem, największym wierzycielem Ruchu. Firma kolportażowa ustaliła z bankiem, że będzie dalej pracować nad restrukturyzacją oraz szukać inwestora. Natomiast bank zobowiązał się do przedłużenia terminu spłaty udzielonego jej finansowania.

Igor Chalupec złożenie rezygnacji z funkcji prezesa potwierdził z rozmowie z Business Insider Polska. Zaznaczył, że od dłuższego czasu w rozmowach z Alior Bankiem sygnalizował taką możliwość.

Chalupec był prezesem Ruchu od połowy 2013 roku, a przedtem pełnił funkcję szefa rady nadzorczej spółki. Od dwóch lat należąca do Chalupca spółka Lurena Investments jest właścicielem Ruchu. Przejęła firmę w ramach wykupu menedżerskiego od amerykańskiego funduszu Eton Park, który z kolei kupił ją w 2010 roku od Skarbu Państwa.

Na mocy porozumienia z Alior Bankiem zmieniła się też rada nadzorcza Ruchu. Jej członkami zostali Janusz Koczyk (jako przewodniczący), Wojciech Wróblewski (jako wiceprzewodniczący) oraz Artur Sierant. Seweryn Kowalczyk i Kamil Prokop. Dwaj ostatni zostali wskazani przez bank.

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia dwa wnioski dotyczące Ruchu złożyły w X wydziale gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego w Warszawie dwie spółki z Grupy ZPR Media. Time domagała się postępowania sanacyjnego w Ruchu, a ZPR Media - ogłoszenia jego upadłości. Sąd połączył te wnioski do wspólnego rozpoznania. Wyznaczył też firmę Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja na tymczasowego nadzorcę sądowego Ruchu.

Natomiast Sąd Rejonowy w Warszawie przychylił się do wniosku zarządu spółki Ruch o przyspieszone postępowanie układowe. Celem miało być zawarcie układu częściowego, obejmującego wyłącznie największych wydawców, posiadających wierzytelności w wysokości co najmniej miliona zł. Tym samym złożone w ubiegłym miesiącu wnioski spółek z Grupy ZPR Media o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłoszenie upadłości spółki nie są rozpatrywane.

Informowaliśmy również na bieżąco o wypowiedzeniu Ruchowi umów długoterminowych przez największych wydawców, m.in. przez Agorę czy Grupę ZPR Media.

Niedługo potem wydawcy wznowili wydawcę z Ruchem, ale w oparciu o nowe, krótkoterminowe umowy. W drugiej połowie września rzeczniczka kolportera informowała, że do obsługiwanych przez niego punktów sprzedaży znów dostarczane są tytuły prasowe m.in. Wydawnictwa Bauer, Ringier Axel Springer Polska, Grupy ZPR Media, Agory, Infor Biznes, Burda International Polska oraz Polska Press Grupy.

Ruch ma do spłaty ponad 600 mln zobowiązań

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Na koniec roku zobowiązania krótkoterminowe firmy wynosiły 551,1 mln zł, o ok. 100 mln zł więcej niż na koniec 2016 roku. Obecnie zobowiązania Ruchu wobec wydawców prasy wynoszą około 280 mln zł (m.in. ponad 13 mln zł dla Agory i 10 mln zł ZPR Media). Spółka miała też 82,2 mln zł zadłużenia wobec Alior Banku, które w ub.r. zmalało o 6,7 mln zł dzięki środkom ze sprzedaży 11 nieruchomości.

Zarząd Ruchu podkreśla że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Sieć Ruchu obejmuje ponad 2 tys. kiosków i saloników prasowych, w tym ok. 1,7 tys. własnych. Firma dostarcza też prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Igor Chalupec zrezygnował z funkcji prezesa Ruchu

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fant
Dobrze, że pognali go kiedyś z Orlenu...
29 12
odpowiedź
User
Tv
Dodajmy, że Eton Park już nie istnieje, a w okresie działalności fundusz skupiał się przede wszystkim nas tym, żeby szybko zarobić, czyli wyciskał wszystko jak cytrynę. Oczywiście nie ma w tym niczego złego, taka działalność. Musimy po prostu w Polsce pamiętać, że fundusz inwestycyjny to nie dobroczyńca, ale ekstremalnie chciwy ktoś, kto wkłada X, żeby wyciągnąć 2X.
29 8
odpowiedź
User
Marlena
czy ten człowiek odpowie za to co zrobił z Ruchem? jeszcze niedawno pobierał bajeczną pensję – 350 tysięcy złotych miesięcznie, a sytuacja spółki jest tragiczna
35 9
odpowiedź