SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rusza kampania zachęcająca do pracy w zawodzie pielęgniarki i położnej

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię „Stawiam na przyszłość”, która ma zachęcać młodych do pracy w zawodzie pielęgniarek i położnych. Towarzyszy jej wystawa pt. „Historia Pielęgniarstwa i Położnictwa”.

Article

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w 2019 roku było ponad 257 tys. aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych. Zwraca też uwagę, że mimo że rośnie zainteresowanie studiami kształcącymi na tych kierunkach, nadal brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego. Dlatego resort zdecydował się na kampanię „Stawiam na przyszłość”, która ma promować wybór właśnie tego zawodu.

- Chcemy zachęcić młodych ludzi do wybrania w przyszłości zawodu pielęgniarki lub położnej - mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

- To zawód, który daje wiele możliwości i pewność zatrudnienia. Gdy wiele lat temu zaczynałam pracę w tym zawodzie, praca pielęgniarki polegała głównie na czynnościach pielęgnacyjno - opiekuńczych, technicznych, a obecnie pielęgniarka odgrywa bardzo ważną rolę w zespole terapeutycznym i niejednokrotnie koordynuje proces leczenia pacjenta. To wynika z wielu dodatkowych nowych uprawnień, które otrzymały pielęgniarki, takich jak np.: przepisywanie leków, badanie fizykalne pacjenta oraz wystawianie skierowań na badania diagnostyczne. Natomiast położone mogą samodzielnie prowadzić ciąże i porody fizjologiczne. Dzięki temu zawód pielęgniarki jest coraz lepiej postrzegany - dodała.

Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dodała, że SARS-CoV-2 pokazał, jak ważnym zawodem i niezwykle potrzebnym jest zawód pielęgniarki i położnej. - Jako samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych obawialiśmy się, że epidemia w może zniechęcić młodych ludzi do studiowania tych pięknych zawodów, jednak po zebraniu informacji z całej Polski jesteśmy ogromnie podbudowani aktywnością młodych ludzi, którzy podjęli decyzje studiowania na wydziale pielęgniarstwa i na wydziale położnictwa. Jest po kilku chętnych na jedno miejsce. Tym bardziej jesteśmy dumni, że młodzi ludzie wybierają właśnie te zawody. W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia wykonało ogrom pracy, poszerzając katalog możliwości studiowania w miejscach, których tych uczelni i wydziałów nie ma. To działanie napawa optymizmem, ponieważ tam, gdzie były tzw. białe plamy, pielęgniarek i położnych przybywa - dodała. 

Na kierunku pielęgniarstwo I stopnia w roku akademickim 2014/2015 przyjęto 5 431 osób, a w roku 2019/2020 – 7 840 osób, natomiast w roku akademickim 2014/2015 na położnictwo I stopnia zostało przyjętych 1 058 osób, a w roku 2019/2020 – 1 197 osób.

Celem kampanii "Stawiam na przyszłość" jest pomoc młodym ludziom w odkryciu w sobie talentu, pasji i powołania, które są podstawą studiowania na kierunku Pielęgniarstwo lub Położnictwo. Działania reklamowe mają pokazać atrakcyjność zawodu pielęgniarki i zawodu położnej. W spocie pokazano pielęgniarkę i położną  jako profesjonalistki posiadające wykształcenie wyższe, dobrze przygotowane do szeroko rozumianego pielęgnowania, obejmującego opieką osoby w różnym wieku, stanie zdrowia, miejscu zamieszkania.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że chce również uświadomić wszystkim odbiorcom, że adepci Pielęgniarstwa i Położnictwa to znakomicie wykształceni i świetnie wykwalifikowani eksperci medyczni, którzy mogą realizować się zawodowo w wielu sferach i nadal zdobywać nowe umiejętności i specjalizacje.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rusza kampania zachęcająca do pracy w zawodzie pielęgniarki i położnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl