SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rusza ogólnopolski program profilaktyczny PZU Życie

PZU Życie rozpoczyna realizację długofalowego programu pod nazwą 'Aktywuj się', którego celem jest zachęcenie Polaków do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia.

Program został stworzony po to, aby uzmysłowić korzyści z kształtowania w sobie postaw profilaktycznych, które pomagają uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Patronat nad programem objęli: Minister Zdrowia, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Akademicki Związek Sportowy oraz Wirtualna Polska.  Program „Aktywuj się” finansowany jest z funduszu prewencyjnego PZU Życie.

Brak aktywnego trybu życia oraz postaw profilaktycznych jest jedną z podstawowych przyczyn rozwoju wielu chorób przewlekłych w Polsce. 2/3 Polaków nie osiąga zalecanego przez lekarzy poziomu aktywności fizycznej. Ponad połowę osób dorosłych w wieku 20-74 lata charakteryzuje niewielka aktywność fizyczna w czasie wolnym od pracy zawodowej. Osoby te nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych trwających przynajmniej 30 minut dziennie. W najlepszym wypadku Polacy uprawiają sport jedynie w sposób okazjonalny, czyli rzadziej niż raz tygodniowo.

„To stanowczo za mało, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę jak kluczowe znaczenie ma aktywność fizyczna w profilaktyce wielu chorób przewlekłych” – powiedział prof. Krzysztof Mazurek z warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. „Niski poziom aktywności fizycznej, a do tego siedzący tryb życia jest w krajach europejskich jednym z głównych czynników, które zwiększają zagrożenie chorobami układu krążenia. Dodatkowo brak aktywności fizycznej to jeden z głównych powodów epidemii otyłości. Tymczasem regularny wysiłek fizyczny pozwala obniżyć o około 30 do 50% ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia”. – dodał prof. Mazurek.

Aby zmienić ten stan rzeczy i budować w społeczeństwie postawy profilaktyczne, PZU Życie stworzył ogólnopolski program „Aktywuj się”. „Chcemy zachęcić Polaków do prowadzenia zdrowego trybu życia, a przede wszystkim do większej aktywności fizycznej, która jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie kłopotów zdrowotnych. Mamy nadzieję, że poprzez nasz program zmienimy nawyki Polaków” – powiedział Jerzy Kochański, prezes zarządu PZU Życie.

„Sport i ruch są podstawą do utrzymania nie tylko pięknej sylwetki, ale też sprawności intelektualnej i dobrego nastroju. Dodatkowo aktywność fizyczna pozwala czuć się młodo w każdym wieku, pomaga odreagować stres. Jest to także wspaniały sposób na miłe spędzenie czasu w gronie rodziny lub przyjaciół.” - powiedziała Katarzyna Dowbor, dziennikarka i prezenterka, znana z aktywnego trybu życia.

Program „Aktywuj się” składa się z trzech części, z których każda skierowana jest do innej grupy społecznej. Pierwsza z nich to Program Profilaktyka. Ma formę konkursu adresowanego do wszystkich, którzy mają pomysł na działania profilaktyczne w swojej gminie, mieście czy regionie. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i zaplanowaniu programu profilaktyki zdrowotnej. Celem tej części programu jest kształtowanie aktywnych postaw wśród pacjentów i tworzenie indywidualnych strategii dbania o zdrowie wspólnie z lekarzem pierwszego kontaktu. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić specjalny formularz na stronie www.aktywujsie.pl. Prace konkursowe można przesyłać do 19 czerwca br.

Moduł drugi – Firma w Formie, to Mistrzostwa Polski Firm w Piłce Nożnej o Puchar Prezesa PZU Życie. Turniej jest skierowany do wszystkich pracowników zakładów pracy i instytucji w Polsce. Oprócz zabawy i rozrywki, w szerszej perspektywie ma uwrażliwić pracodawców na problematykę zdrowia, sprawności i aktywności sportowej pracowników. Moduł ten będzie realizowany w okresie wakacji. W 9 rozgrywkach regionalnych wyłonione zostaną drużyny finałowe, które w październiku stoczą walkę o nagrodę główną. Oprócz Pucharu, będzie to wyjazd dla członków drużyn na rozgrywki ligi angielskiej. Zaproszenie do udziału w programie otrzyma ponad 1 500 zakładów pracy w całej Polsce.

Trzeci moduł, o nazwie Ale Akcja, ruszy wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół ponadpodstawowych, w sumie do 25 000 placówek w całej Polsce. Składa się z dwóch konkursów. Pierwszy to konkurs intelektualny pod nazwą „Rusz głową”, który polega na stworzeniu i prowadzeniu gazety szkolnej, poświęconej tematyce zdrowego trybu życia. Drugi konkurs, pod nazwą „Rusz się” ma charakter sportowo-organizacyjny. Adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu międzyszkolnych rozgrywek piłki nożnej.

Program Aktywuj się jest kontynuacją szeroko zakrojonych działań prewencyjnych, konsekwentnie realizowanych przez PZU Życie. Do działań tych należą: wsparcie dla placówek medycznych na zakup sprzętu medycznego, działania na rzecz bezpieczeństwa w górach i nad wodą, wspieranie akcji i programów profilaktycznych oraz konferencji naukowych. W ciągu ostatnich 5 lat firma przeznaczyła na te cele ponad 100 milionów złotych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rusza ogólnopolski program profilaktyczny PZU Życie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl