SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruszają konsultacje społeczne programu Polska Cyfrowa

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował o rozpoczęciu konsultacji społecznych programu Polska Cyfrowa mającego na celu m.in. zwiększenie dostępności szerokopasmowych łącz internetowych dla Polaków.

Michał Boni, fot. materiały promocyjne

Michał Boni, fot. materiały promocyjne

Program Polska Cyfrowa ma pochłonąć z budżetu 1,9 mld euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację celów, które podzielono na trzy obszary.

W ramach pierwszego do 2020 roku w całym kraju ma być zapewniony dostęp do łącz szerokopasmowych o przepustowości 30 Mb/s. Dla porównania dziś z internetu w tej prędkości może skorzystać jedynie 4 proc. Polaków. Na ten cel ma zostać przeznaczone 840 mln euro.

Drugi z obszarów zakłada ułatwienie dostępu do usług związanych m.in. ze sprawami administracyjnymi, rynkiem pracy, ochroną zdrowia, wymiarem sprawiedliwości i sądownictwem, podatkami oraz udostępnianiem danych i innych informacji będących w posiadaniu instytucji publicznych. W ramach tych działań zwiększony na również zostać dostęp do cyfrowych treści o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i naukowym. Pochłonie to ok. 900 mln euro.

Ostatni z obszarów ma zachęcić do korzystania z internetu osoby, które jeszcze z niego nie korzystają oraz zadbać o podniesienie cyfrowych kompetencji Polaków. Do tego celu mają zostać wykorzystane m.in. lokalne biblioteki oraz ośrodki kultury. Jednym z dodatkowych założeń jest ograniczenie zjawiska wykluczenia cyfrowego osób starszych, w czym pomocna ma okazać się m.in. telewizja cyfrowa.

- Myślimy o tym żeby wykorzystać w walce z wykluczeniem cyfrowym telewizję cyfrową i zaoferować via telewizja możliwości szkolenia umiejętności cyfrowych. Takie rozwiązanie w sposób radykalny zwiększyłoby skalę możliwości odziaływania na osoby starsze - tłumaczy Michał Boni.

Ministerstwo chce również wspierać najzdolniejszych studentów informatyki oraz ułatwiać dostęp do sieci osobom niepełnosprawnym. Łącznie na realizację tych celów przeznaczone zostanie 130-140 mln euro.

Konsultacje programu Polska Cyfrowa potrwają 35 dni. Pełną treść dokumentu przedstawiającego założenia i cele, które chce zrealizować można znaleźć na stronie MAiC pod tym adresem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruszają konsultacje społeczne programu Polska Cyfrowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl