SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszył konkurs na pięć kolejnych multipleksów

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na operatorów pięciu lokalnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, które mają działać na terenie zachodniej i południowo-zachodniej Polski. Na tym obszarach w przeszłości analogowo nadawała Telewizja Odra.

Article

Konkurs dotyczy rezerwacji częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz wykorzystywanych do emisji naziemnej telewizji cyfrowej na takich obszarach rezerwacji jak Świdnica/Wrocław (MUX L4), Gorzów Wlkp. 2 (MUX L5), Zielona Góra 1 (MUX L6), Głogów/Legnica/Lubin (MUX L7) oraz Jelenia Góra 1 (MUX L8).

Ogłoszenie konkursu poprzedziły prowadzone przez UKE konsultacje dotyczące zagospodarowania tych częstotliwości. W ich ramach wpłynęło jednak tylko stanowisko złożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Napisano w nim, że prezes UOKiK nie zgłasza uwag dotyczących dokumentacji konkursowej

Na tych multipleksach nadawać będzie mogły lokalne stacje Telewizji Odra, która do 2013 roku emitowała w tych regionach sygnał analogowy (była to retransmisja programu TV4 wzbogacona o pasma lokalne). Obecnie Telewizja Odra programu nie nadaje, ale posiada ważną do 2015 roku koncesję. Jej właścicielem jest Telewizja Polsat, która w 2013 roku kupiła Polskie Media, kontrolująca Odrę. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi, czy Telewizja Odra wystartuje w konkursie.

Miejsca na multipleksach lokalnych będą mogli też otrzymać inni nadawcy, którym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyzna koncesję, z wyjątkiem stacji, które już emitują swój program na multipleksach ogólnokrajowych. Zainteresowani nadawcy mogą zgłaszać się do 14 października br. UKE informuje, że zwycięzcy konkursu będą uprawnieni do wykorzystania częstotliwości do dnia 31 grudnia 2020 roku.

Dotąd uruchomiono w Polsce dwa lokalne multipleksy. Operatorem MUX L3, nadającego w Częstochowie, Kamieńsku i Tomaszowie Mazowieckim, jest stacja NTL Radomsko, należąca do Grupy TVN (więcej na ten temat). Z kolei MUX L2, emitowanym z nadajników w Rybniku i Ornontowicach, zarządza telewizja TVT. Na obu multipleksach pojawiły się też kanały muzyczne 4fun.tv, TV.Disco i Stars.tv (dowiedz się więcej). Niebawem ruszyć ma też multipleks L1, który ma objąć obszar takich miast jak Lubań, Jelenia Góra, Bolesławiec i Chojnów oraz ich okolic. Jego operatorem została Telewizja Łużyce (poznaj szczegóły).

Dołącz do dyskusji: Ruszył konkurs na pięć kolejnych multipleksów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl