SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd liczy na 11,76 mld zł dodatkowych dochodów z kolejnego uszczelnienia systemu VAT

Budżet państwa może zyskać w ciągu dziesięciu lat 11,76 mld zł dodatkowych dochodów z kolejnego uszczelnienia systemu VAT - wynika z oceny skutków regulacji noweli ustawy o VAT.

fot. Shutterstock.com Article

W 2018 roku budżet może zyskać 174,4 mln zł, a w 2019 roku 374,46 mln zł.

Zmiany polegają m.in na wprowadzeniu obowiązku stosowania przez podatników nowego rodzaju kas rejestrujących umożliwiających, oprócz zapisu w pamięci kasy, również przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących, z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania, do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

System ten będzie odbierał i gromadził informacje z kas rejestrujących w celach analitycznych i kontrolnych.

"Wprowadzenie tego rozwiązania wymusi bardziej rzetelną ewidencję obrotu i kwot podatku VAT. Ponadto dodatkowym celem wprowadzenia tego narzędzia jest wzmocnienie czynnika kontrolnego w systemie ewidencji obrotu - podatnik będzie miał świadomość, że jego działalność podlega monitorowaniu przez cały okres prowadzenia działalności" - napisano w osr.

Wprowadzony zostanie obowiązek stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących w następujących branżach: usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, usługi gastronomiczne i budowlane, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

Nowela ustawy przewiduje refundację (w wysokości 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 1000 zł) w przypadku nabycia nowego rodzaju kas.

Planuje się, że przepisy ustawy wejdą w życie w I kwartale 2018 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd liczy na 11,76 mld zł dodatkowych dochodów z kolejnego uszczelnienia systemu VAT

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obywatel
Jedni płacą uczciwie podatki, drudzy nie. W niedzielę byłem na giełdzie niby samochodowej w Słomczynie pod Grójcem, samochodów niewiele, natomiast handlujących przeróżnymi towarami tysiące, specjalnie nie zwracałem uwagi ale u nikogo nie widziałem kasy fiskalnej. Oglądając coś przy stoisku usłyszałem jak kupujący poprosił o fakturę, wtedy usłyszał odpowiedz że trzeba dopłacić Vat. Czy to normalne?
Przecież tam w ciągu dnia obracają się grube miliony złotych - wolna "amerykanka"
To samo jest na "targach" w mniejszych miejscowościach, często handlują koło sklepów nie płacąc ani Vat ani podatku dochodowego.
8 8
odpowiedź