SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd będzie miał pełnomocnika ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej

Na mocy rozporządzenia rządowego utworzono stanowisko pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Polski. Będzie je zajmował jeden z sekretarzy lub podsekretarzy stanu w kancelarii premiera.

Mateusz Machalski odbiera nagrodę Best of Design na gali KTR, fot. Paula WilczyńskaArticle

W rozporządzeniu opisano, że pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Polski będzie odpowiadał za „koordynację działań organów administracji rządowej, do których właściwości należy wykrywanie, monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń informacyjnych wymierzonych w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz reagowanie na te zagrożenia”.

Wyliczono też szczegółowe obszary działań pełnomocnika:
- identyfikowanie i analizowanie działań informacyjnych wymierzonych w bezpieczeństwo, interesy i wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej,
- identyfikowanie podmiotów, zwłaszcza podmiotów zagranicznych, podejmujących i prowadzących działania informacyjne przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej,
- identyfikowanie przejawów operacji informacyjno-psychologicznych prowadzonych w przestrzeni informacyjnej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej,
- prowadzenie działań zmierzających do neutralizacji zidentyfikowanych zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej,
- prowadzenie działań na rzecz zwiększenia odporności przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej poprzez upublicznianie opracowań dotyczących bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, podejmowanie działań informacyjnych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa, interesów i wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej oraz koordynację działań komunikacyjnych instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie polityki informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pełnomocnik będzie realizował te zadania w porozumieniu z rządowym komitetem ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych.

Ma przy tym współpracować m.in. z szefami resortów obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości oraz spraw zagranicznych, ministrem koordynującym służby specjalne, rzecznikiem prasowym rządu, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa, szefami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódcą komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Kto będzie rządowym pełnomocnikiem ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej?

W rozporządzeniu określono, że nową funkcję będzie pełnił sekretarz lub podsekretarz stanu w kancelarii premiera. Szef rządu na razie nie powołał osoby na to stanowisko.

Pełnomocnik przynajmniej co kwartał ma przedstawiać rządowemu komitetowi ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych sprawozdanie ze swojej działalności, a do końca stycznia - raport o stanie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni informacyjnej w poprzednim roku kalendarzowym.

Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową pełnomocnika, a także pokrycie kosztów jego działalności, będzie zapewniać kancelaria premiera.

W kancelarii premiera za segment cyfrowy odpowiada kilkoro sekretarzy i podsekretarzy stanu. Od jesieni 2020 roku sekretarzem stanu jest Adam Andruszkiewicz (podlegają mu departamenty regulacji cyfrowych, zarządzania danymi i tożsamości cyfrowej), od grudnia 2020 roku Centrum GovTech zarządza Justyna Orłowska, od połowy ub.r. sekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa jest Janusz Cieszyński, a na początku czerwca br. na stanowisko podsekretarza stanu odpowiadającego za cyfryzację został powołany Paweł Lewandowski, wcześniej m.in. wiceminister kultury.

Dołącz do dyskusji: Rząd będzie miał pełnomocnika ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Będzie wreszcie komu przypilnować haseł do poczty Dworczyka :D
odpowiedź