SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rządowi nie starcza pieniędzy, ale wzrost składki rentowej uderzy w firmy

Rządowi nie wystarcza pieniędzy na wypłatę rent, dlatego rozważa podwyższenie składki rentowej, którą za pracowników opłacają przedsiębiorcy.

Rządowi nie starcza pieniędzy, ale wzrost składki rentowej uderzy w firmy

„To zły pomysł. Zdajemy sobie sprawę, że nie uda się uniknąć podniesienia składki rentowej, ale jej ciężar powinni ponosić po połowie pracodawcy i pracownicy” – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS.

Wprowadzonemu przez rząd PiS obniżeniu składki rentowej powinno towarzyszyć ograniczenie wydatków na renty. Tak się jednak nie stało i fundusz rentowy ma obecnie 18 mld zł deficytu. Podniesienie składki rentowej oznacza wzrost kosztu pracy, jest więc niekorzystne dla gospodarki, ale jest nieuniknione w sytuacji, kiedy deficyt finansów publicznych sięga 100 miliardów złotych. Dopłacanie do funduszu rentowego 18 mld złotych rocznie z budżetu państwa skutkować będzie zwiększeniem podatków lub zmniejszeniem wydatków na rozbudowę sieci drogowej i kolejowej.

Część składki rentowej płacona przez pracownika, w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia, jest zdecydowanie zbyt niska by sfinansować renty wypłacane pracownikom i ich rodzinom. Jeżeli mamy dotrzymać umowy społecznej z 1999 roku, zgodnie z którą dochody i wydatki funduszu rentowego powinny się równoważyć dzięki składkom płaconym solidarnie przez pracowników i pracodawców, to zarówno pracownicy jak i pracodawcy powinni płacić składki w wysokości 5 proc. wynagrodzenia.

Obciążenie prawie całą składką rentową pracodawcy powodowałoby znaczące zwiększenie kosztu pracy i zniechęcało do zwiększania zatrudnienia.

Przypominamy, że środki Funduszu Pracy mające służyć aktywizacji zawodowej, pochodzące w całości ze składek pracodawców wykorzystywane są przez rząd do finansowania innych celów. Obciążenie pracodawców kosztami prawie całej składki rentowej oznaczałoby, że utrwala się praktyka przerzucania na ich barki nowych obciążeń podatkowych.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rządowi nie starcza pieniędzy, ale wzrost składki rentowej uderzy w firmy

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Robotnik
Rozumiem że pracodawca ma firmę ,która nie ma zysków ,ponieważ pracownicy nie pracują.Zatem pracodawca mając w piwnicy hałdę złota po prostu donosi pracownikom wynagrodzenia i opłaca za nich, z owej hałdy złota,wszystkie składki. Dlatego ,że pracodawcy mają z natury rzeczy dobre serduszka. Pracownicy nie rozumieją ,że to nie pracownicy przynoszą w zębach pieniądze do firmy, tylko wręcz odwrotnie.
odpowiedź
User
PracodawcyZNAturySaZlodziejami
Pracodawcy to w wiekszosci szczegolnie te srednie i male firmy zwyklymi zlodziejami zatrudniaja na czarno nie placa skladek, lub najnizsza krajowa reszte do reki a i tak kazdy podatek odbijaja sobie z wyplaty pracownika wszystkie skladki placi pracownik pracodawca tylko zarabia na pracownikach a jak sam pracuje to uwaza ze bog wie jak to on sie strasznie poswieca. najlepiej zatrudnic sie w duzej firmie lub korporacji tam najmniej okrada sie pracowniko i nie mam na mysli idla real itp
odpowiedź
User
do tego powyżej
PracodawcyZNAturySaZlodziejami:

Masz rację, pozamykać wszystkich przedsiębiorców - bo to pijacy i złodzieje, bo kazdy pijak to złodziej,
a jak już wszyscy pracownicy szczęśliwie uwolnią się od tych krwiopijców, schronią się pod pielesze dobrej i kochanej budżetówki, zasiłków, mundurowych, a dobrobyt i szczęśliwość ogarnie cały kraj, zupełnie jak w KRLD za Kim Ir Sena a teraz Jego Syna, AMEN
odpowiedź
User
Marcin
"PracodawcyZNAturySaZlodziejami" napisał(a): Pracodawcy to w wiekszosci szczegolnie te srednie i male firmy zwyklymi zlodziejami zatrudniaja na czarno nie placa skladek, lub najnizsza krajowa reszte do reki a i tak kazdy podatek odbijaja sobie z wyplaty pracownika wszystkie skladki placi pracownik pracodawca tylko zarabia na pracownikach a jak sam pracuje to uwaza ze bog wie jak to on sie strasznie poswieca. najlepiej zatrudnic sie w duzej firmie lub korporacji tam najmniej okrada sie pracowniko i nie mam na mysli idla real itp

haha jaki Ty jestes ograniczony, piszesz takie bzdety, że az sie nie da czytac, ile masz lat? ;) wiesz co kolega, zaloz firme i zobacz jak to jest.
odpowiedź
User
intervojager
Od trzech lat jestem osoba niepełnosprawna-stan zdrowia nie pozwala mi pracować fizycznie. Gdzie moja renta??? Aby pracodawca mógł zapłacić dla pracownika 1300 zł, musi odprowadzić dodatkowo w nagrodę ponad 700 zł dla państwa. A gdzie robicie zakupy? Jeśli w dyskontach, centrach handlowych i hipermarketach-to pretensje o niskie zarobki miejcie sami do siebie. Aby tam wprowadzić swój produkt, trzeba wyłożyć na dzień dobry nawet 100 000 zł, które pochodzą też z obcięcia pensji pracowników-bo produkt ma być tani. Podwyższenie składki rentowej i podatku VAT spowoduje wzrost bezrobocia o 1-2%.
odpowiedź