SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik praw dziecka chce, żeby dzieci piły mniej napojów energetyzujących

Pełniący funkcję rzecznika praw dziecka Mikołaj Pawlak w wystąpieniu do ministra zdrowia apeluje o ograniczenie spożycia napojów energetyzujących przez dzieci. Badania wskazują, że w Polsce napoje te piją coraz młodsze dzieci, nawet kilkuletnie – przekazało w komunikacie w piątek biuro rzecznika.

Mikołaj Pawlak, fot. biur RPDMikołaj Pawlak, fot. biur RPD

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w wystąpieniu generalnym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego docenia wprowadzone ograniczenia w sprzedaży nieodpowiednich dla dzieci produktów w szkołach i działania mające przekonać producentów do zmniejszenia zawartości cukru, kofeiny czy tauryny w produktach, które często są kupowane przez dzieci i młodzież. Jednak jego zdaniem to nie wystarczy, by zmienić sytuację.

"Wśród młodzieży nastała moda na wspomaganie się energetykami w czasie nauki, przed klasówkami, testami czy też podczas wzmożonego wysiłku" - podano w komunikacie.

"Naukowcy przestrzegają, że napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu. (...) Rozwijające się młode organizmy łatwo mogą uzależnić się od kofeiny zawartej w napojach. Dużą reakcję wywołały też słowa lekarzy kardiologów, że młodzi ludzie, którzy regularnie wspomagają się energetykami, mogą nie dożyć sześćdziesiątki" – podkreślił rzecznik.

Mikołaj Pawlak przypomina też, że niektóre kraje podejmują próby ograniczenia spożycia energetyków przez zbyt młode osoby, m.in. wprowadzając limity wieku przy ich sprzedaży. Rzecznik nie ma wątpliwości, że także w Polsce trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych zmian, które doprowadzą do ograniczenia spożywania energetyków przez dzieci i młodzież.

Dołącz do dyskusji: Rzecznik praw dziecka chce, żeby dzieci piły mniej napojów energetyzujących

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl