SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi KRRiT o zbadanie bezstronności TVP po groźbach wobec prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ma dostawać coraz więcej anonimów z pogróżkami i obelgami, a według podległych jej urzędników ma to związek z prezentowaniem jej w programach informacyjnych TVP. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się w tej sprawie do KRRiT z prośbą o zbadanie bezstronności nadawcy.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, fot. OnetPrezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, fot. Onet

Jak już informowaliśmy Aleksandra Dulkiewicz dostaje coraz więcej listów z obelgami i pogróżkami, nawet więcej niż było to w przypadku Pawła Adamowicza. Niektórzy autorzy listów mają grozić też prezydent Gdańska śmiercią.

- Telewizja Polska i prawicowe media od wielu miesięcy prowadzą narrację, w której władze Gdańska są przedstawiane jako proniemieckie (a nawet nie polskie), czyli niegodne sprawowania opieki nad terenami Westerplatte. Po każdym takim materiale do kancelarii Aleksandry Dulkiewicz przychodzi dziennie kilkadziesiąt wiadomości, w których ktoś grozi śmiercią, wyzywa, pomawia, kwestionuje polskie pochodzenie i łączy z nazizmem panią prezydent - można było przeczytać w „Gazecie Wyborczej”, która jako pierwsza opisała temat.

RPO chce zbadania bezstronności Telewizji Polskiej

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się z prośbą do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego o zbadanie, czy w zakresie realizacji tych materiałów, publiczny nadawca właściwie zrealizował ustawowy obowiązek zachowania bezstronności. RPO wskazał, że „z niepokojem przyjął informację mediów” na ten temat.

- W ostatnich tygodniach telewizja publiczna wyemitowała szereg materiałów poświęconych władzom Gdańska i pani prezydent Aleksandrze Dulkiewicz. - Materiały te – jak wskazuje wstępna analiza ich treści - odbiegały od standardu wyznaczonego art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji (chodzi o zachowanie bezstronności i zasady wyważenia) - stwierdza Adam Bodnar w piśmie do szefa KRRiT.

Rzecznik dodał, że „w części materiałów podnoszono zarzut, że polityka władz miasta ma charakter proniemiecki, bagatelizuje tragedię II wojny światowej i prowadzi do zatarcia granic pomiędzy sprawcami i ofiarami”.

- Przykładem może być materiał „Specustawa z podpisem Prezydenta” z 2 sierpnia 2018 roku. W opublikowanym 24 lipca 2019 roku materiale „Atak na Kościół po zajściu w Białymstoku” sformułowano nawet pogląd, że „władze Gdańska otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska” - stwierdził RPO.

Według niego w tych materiałach TVP przedstawiła działania władz miasta „w sposób selektywny, w oderwaniu od kontekstu w jakim zostały podjęte i bez wskazania ich rzeczywistych intencji”. - W materiale poświęconym atakom na Marsz Równości w Białymstoku informacje dotyczące Gdańska połączono z wiadomościami dotyczącymi aktów przemocy dokonywanymi przez chuliganów - wskazał Adam Bodnar.

RPO poprosił Witolda Kołodziejskiego o zajęcie stanowiska i ocenę tego, czy TVP we właściwy sposób zrealizowała obowiązki ciążące na niej z mocy prawa - m.in. w związku z obowiązkiem zastosowania się do przepisów ustawy o radiofonii i telewizji.

TVP: Łączenie nadawcy z takimi przypadkami jest niedopuszczalnym nadużyciem

Przed kilkoma dniami biuro prasowe Telewizji Polskiej stanowczo zaprzeczało i protestowało przeciwko postrzeganiu nadawcy w kontekście gróźb i ataków na prezydent Gdańska.

- TVP potępia wszelkie formy przemocy, zastraszania i gróźb. Każde zdarzenie noszące znamiona przestępstwa, powinno być natychmiast zgłaszane do właściwych organów. Łączenie Telewizji Polskiej z takimi przypadkami jest niedopuszczalnym nadużyciem i nieskuteczną próbą wywarcia presji na nadawcę w celu zaniechania informowania opinii publicznej o działaniach władz Gdańska - czytamy w stanowisku przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Kilka dni temu władze Gdańska zażądały od Telewizji Polskiej przeprosin, sprostowania i wpłaty 100 tys. zł na rzecz WOŚP, po tym jak „Wiadomości” przypisały gdańskiemu ratuszowi „gloryfikację nazistowskiej karty w historii Gdańska”. Było to konsekwencją materiału Jana Koraba, jaki ukazał się w „Wiadomościach” 24 lipca. Opisano w nim sprawę powrotu na ulice miasta historycznego tramwaju z napisem „Danzig”.

- Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska - komentował reporter.

Z kolei na początku lipca urząd miejski Gdańska zażądał przeprosin i wpłaty 100 tys. zł na cel społeczny od tygodnika „Sieci” (Fratria). Chodzi o artykuł „Wojna Gdańska z Polską” sugerujący m.in. odwoływanie się władz miasta do tradycji Wolnego Miasta Gdańsk.

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Obywatelskich prosi KRRiT o zbadanie bezstronności TVP po groźbach wobec prezydent Aleksandry Dulkiewicz

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Bezstronność partyjnej telewizji - to z definicji jest niemożliwe . Zbadanie przez zaprzyjaźniony upolityczniony organ - z definicji bez sensu. Bezstronność może zapewnić jedynie likwidacja TVP .
odpowiedź
User
aleks
Gada głupoty i zachowuje się nikczemnie to zbiera żniwo. I jeszcze te ciągoty to niemieckiego Wolnego Miasta Gdańska, w którym naziści mieli większe poparcie niż w samych Niemczech - jakby Gdańsk nie miał wcześniejszych pięknych kart historii polskiej czy hanzeatyckiej
odpowiedź
User
Sara
Bezstronność partyjnej telewizji - to z definicji jest niemożliwe . Zbadanie przez zaprzyjaźniony upolityczniony organ - z definicji bez sensu. Bezstronność może zapewnić jedynie likwidacja TVP .

taaa, żeby rząd polski wybrany przez społeczeństwo nie miał swoich mediów... bo prywatne media to niby bezstronne? oczywiście, że nie - ale prywatnym podobno wolno... no to będziemy mieli telewizje poWSIowe lub zagraniczne, realizujące "małopolskie" interesy
odpowiedź