SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi KRRiT o zbadanie bezstronności TVP po groźbach wobec prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ma dostawać coraz więcej anonimów z pogróżkami i obelgami, a według podległych jej urzędników ma to związek z prezentowaniem jej w programach informacyjnych TVP. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się w tej sprawie do KRRiT z prośbą o zbadanie bezstronności nadawcy.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, fot. Onet Article

Jak już informowaliśmy Aleksandra Dulkiewicz dostaje coraz więcej listów z obelgami i pogróżkami, nawet więcej niż było to w przypadku Pawła Adamowicza. Niektórzy autorzy listów mają grozić też prezydent Gdańska śmiercią.

- Telewizja Polska i prawicowe media od wielu miesięcy prowadzą narrację, w której władze Gdańska są przedstawiane jako proniemieckie (a nawet nie polskie), czyli niegodne sprawowania opieki nad terenami Westerplatte. Po każdym takim materiale do kancelarii Aleksandry Dulkiewicz przychodzi dziennie kilkadziesiąt wiadomości, w których ktoś grozi śmiercią, wyzywa, pomawia, kwestionuje polskie pochodzenie i łączy z nazizmem panią prezydent - można było przeczytać w „Gazecie Wyborczej”, która jako pierwsza opisała temat.

RPO chce zbadania bezstronności Telewizji Polskiej

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się z prośbą do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego o zbadanie, czy w zakresie realizacji tych materiałów, publiczny nadawca właściwie zrealizował ustawowy obowiązek zachowania bezstronności. RPO wskazał, że „z niepokojem przyjął informację mediów” na ten temat.

- W ostatnich tygodniach telewizja publiczna wyemitowała szereg materiałów poświęconych władzom Gdańska i pani prezydent Aleksandrze Dulkiewicz. - Materiały te – jak wskazuje wstępna analiza ich treści - odbiegały od standardu wyznaczonego art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji (chodzi o zachowanie bezstronności i zasady wyważenia) - stwierdza Adam Bodnar w piśmie do szefa KRRiT.

Rzecznik dodał, że „w części materiałów podnoszono zarzut, że polityka władz miasta ma charakter proniemiecki, bagatelizuje tragedię II wojny światowej i prowadzi do zatarcia granic pomiędzy sprawcami i ofiarami”.

- Przykładem może być materiał „Specustawa z podpisem Prezydenta” z 2 sierpnia 2018 roku. W opublikowanym 24 lipca 2019 roku materiale „Atak na Kościół po zajściu w Białymstoku” sformułowano nawet pogląd, że „władze Gdańska otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska” - stwierdził RPO.

Według niego w tych materiałach TVP przedstawiła działania władz miasta „w sposób selektywny, w oderwaniu od kontekstu w jakim zostały podjęte i bez wskazania ich rzeczywistych intencji”. - W materiale poświęconym atakom na Marsz Równości w Białymstoku informacje dotyczące Gdańska połączono z wiadomościami dotyczącymi aktów przemocy dokonywanymi przez chuliganów - wskazał Adam Bodnar.

RPO poprosił Witolda Kołodziejskiego o zajęcie stanowiska i ocenę tego, czy TVP we właściwy sposób zrealizowała obowiązki ciążące na niej z mocy prawa - m.in. w związku z obowiązkiem zastosowania się do przepisów ustawy o radiofonii i telewizji.

TVP: Łączenie nadawcy z takimi przypadkami jest niedopuszczalnym nadużyciem

Przed kilkoma dniami biuro prasowe Telewizji Polskiej stanowczo zaprzeczało i protestowało przeciwko postrzeganiu nadawcy w kontekście gróźb i ataków na prezydent Gdańska.

- TVP potępia wszelkie formy przemocy, zastraszania i gróźb. Każde zdarzenie noszące znamiona przestępstwa, powinno być natychmiast zgłaszane do właściwych organów. Łączenie Telewizji Polskiej z takimi przypadkami jest niedopuszczalnym nadużyciem i nieskuteczną próbą wywarcia presji na nadawcę w celu zaniechania informowania opinii publicznej o działaniach władz Gdańska - czytamy w stanowisku przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Kilka dni temu władze Gdańska zażądały od Telewizji Polskiej przeprosin, sprostowania i wpłaty 100 tys. zł na rzecz WOŚP, po tym jak „Wiadomości” przypisały gdańskiemu ratuszowi „gloryfikację nazistowskiej karty w historii Gdańska”. Było to konsekwencją materiału Jana Koraba, jaki ukazał się w „Wiadomościach” 24 lipca. Opisano w nim sprawę powrotu na ulice miasta historycznego tramwaju z napisem „Danzig”.

- Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska - komentował reporter.

Z kolei na początku lipca urząd miejski Gdańska zażądał przeprosin i wpłaty 100 tys. zł na cel społeczny od tygodnika „Sieci” (Fratria). Chodzi o artykuł „Wojna Gdańska z Polską” sugerujący m.in. odwoływanie się władz miasta do tradycji Wolnego Miasta Gdańsk.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Obywatelskich prosi KRRiT o zbadanie bezstronności TVP po groźbach wobec prezydent Aleksandry Dulkiewicz

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Bezstronność partyjnej telewizji - to z definicji jest niemożliwe . Zbadanie przez zaprzyjaźniony upolityczniony organ - z definicji bez sensu. Bezstronność może zapewnić jedynie likwidacja TVP .
41 20
odpowiedź
User
aleks
Gada głupoty i zachowuje się nikczemnie to zbiera żniwo. I jeszcze te ciągoty to niemieckiego Wolnego Miasta Gdańska, w którym naziści mieli większe poparcie niż w samych Niemczech - jakby Gdańsk nie miał wcześniejszych pięknych kart historii polskiej czy hanzeatyckiej
28 45
odpowiedź
User
Sara
Bezstronność partyjnej telewizji - to z definicji jest niemożliwe . Zbadanie przez zaprzyjaźniony upolityczniony organ - z definicji bez sensu. Bezstronność może zapewnić jedynie likwidacja TVP .

taaa, żeby rząd polski wybrany przez społeczeństwo nie miał swoich mediów... bo prywatne media to niby bezstronne? oczywiście, że nie - ale prywatnym podobno wolno... no to będziemy mieli telewizje poWSIowe lub zagraniczne, realizujące "małopolskie" interesy
23 30
odpowiedź
User
Ya
Rzecznikowi chyba się pomyliły adresy - od ścigania autorów gróźb karalnych jest policja, a nie KRRiTV.
21 15
odpowiedź
User
Dostojewski
Przewidziałem istnienie tego osobnika.
13 11
odpowiedź