SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Rzeczpospolita” w rękach rządu? Interwencja europosłów

Grupa prawicowych europosłów zażądała od Komisji Europejskiej sprawdzenia, czy rząd RP chce przejąć „Rzeczpospolitą”. Do premiera Tuska wpłynęła także interpelacja, w której jeden z posłów prosi o wyjaśnienie całej sprawy.

„Rzeczpospolita” w rękach rządu? Interwencja europosłów

Dyskusja na temat rzekomego zamiaru przejęcia „Rzeczpospolitej” przez polski rząd powstała po publikacji artykułu na ten temat, który pojawił się w tygodniku „The Economist” 17 listopada br. Postawiono w nim tezę, że rząd RP prowadzi rozmowy z brytyjskim funduszem „Mecom”, który jest większościowym udziałowcem spółki Presspublica, tak naprawdę po to, aby odwołać ze stanowiska redaktora naczelnego dziennika, Pawła Lisickiego. Według „The Economist”, dymisja Lisickiego miałaby być karą za krytyczne artykuły wobec rządu, a przede wszystkim za ujawnienie afery hazardowej.

Ministerstwo Skarbu, do którego należy 49 proc. udziałów w Presspublice (właścicielem pozostałych 51 procent jest „Mecom”) złożył w sądzie wniosek o likwidację spółki. Sprawa ta zaniepokoiła europosłów ze stowarzyszenia „Polska Jest Najważniejsza”, wśród których są m.in. Michał Kamiński, Paweł Kowal, Marek Migalski oraz Adam Bielan. To właśnie oni poprosili KE o wyjaśnienie tej kwestii.

Z kolei Jacek Tomczak, poseł stowarzyszenia „Polska jest najważniejsza” oraz autor interpelacji, która trafiła w tym tygodniu do premiera Tuska obawia się, że działania polskiego rządu mogą naruszać art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która gwarantuje wolność wyrażania opinii oraz wolność w przekazywaniu informacji i idei bez ingerencji władz publicznych.

Całą sprawą zainteresowała się też Europejska Federacja Dziennikarzy EFJ. Na początku listopada zarząd tej organizacji wystosował do premiera specjalny list.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Rzeczpospolita” w rękach rządu? Interwencja europosłów

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czy to już czas by wpisać się do PO?
Są już legitymacje? Wezmę jedną. Były czerwone, teraz pewnie będą czerwono-niebieskie. Na czerwoną nie wszyscy mieli okazję się załapać, ale może na tą PO (czerwono-niebieską?) się załapiemy. Kiedy i gdzie powstaną Pewexy i masarnie komercyjne dla członków partii? Czy ogłoszono konkurs na wygląd kartek żywnościowych dla wyborców? Czy paszporty będą konfiskowane jak zasiłki pogrzebowe? Kiedy wreszcie wzrosną podatki? Tyle pytań bez odpowiedzi.. Bądźmy członkami PO-SLD. Prostytucja moralna i intelektualna nie boli, a głód trzeba zaspokoić..
odpowiedź
User
privat
Do poprzedniego komentatora:
Jeśli jesteś uczciwy, to nie masz czego szukać w PO. Tych uczciwych się wywala albo marginalizuje i sami odchodzą. Do PO zapisało się tylu cwaniaków, że de facto przejęli tam władzę.
odpowiedź
User
grrrrrrrrrrrr
Jak powszechnie wiadomo Rzepa to tuba Kaczorów i nie ma nic wspólnego z niezaleznością. Kiedys była gazeta rządową i została zawłaszczona przez pisiorów. Czas przywrócić stan pierwotny. Rząd potrzebuje swojej gazety z której obywatele będa mogli czerpać informacje o pracach rządu. Zwracanie sie do Komisji Europejskiej przeciw polskiemu rządowi to nielojalnośc wobec własnego państwa.
odpowiedź