SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wydawca „Rzeczpospolitej” blisko 100 mln zł wpływów. E-subskrypcje mocno w górę, koszty druku obciążyły zysk

W ub.r. grupa kapitałowa Gremi Media, wydająca m.in. dzienniki „Rzeczpospolita” i „Parkiet” zwiększyła przychody sprzedażowe o 1,5 proc. do 98,86 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 6,03 do 4,88 mln zł.

Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media

Gremi Media w swoich sprawozdaniach finansowych nie wyszczególnia, ile wyniosły jej przychody ze sprzedaży treści (przede wszystkim dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, miesięcznika „Uważam Rze Historia” oraz subskrypcji cyfrowych), a ile z reklam drukowanych i internetowych.

Prezes spółki Maciej Maciejowski w liście do akcjonariuszy stwierdził, że sprzedaż subskrypcji cyfrowych wzrosła w ub.r. o ponad 30 proc., ponadto firma „skutecznie odbudowała przychody reklamowe w segmencie cyfrowym”.

- Realizacja naszych przychodów reklamowych nawet na dotychczasowym poziomie była wyzwaniem w świetle drastycznego, dyktowanego politycznie, ograniczenia wydatków Spółek Skarbu Państwa w naszych tytułach - zaznaczył.

Mniej na pracowników, w górę usługi obce

Koszty grupy Gremi Media zwiększyły się znacznie mocniej od przychodów - o 4,5 proc. do 92,64 mln zł. Najbardziej wpłynęły na to wydatki na usługi obce (czyli m.in. papier i druk wydawanych tytułów prasowych) - z 54,67 do 57,39 mln zł. Koszty amortyzacji poszły w górę z 4,55 do 5,54 mln zł, a te określone jako pozostałe - z 9,99 do 10,48 mln zł.

Za to koszty wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych zmalały z 18,97 do 18,75 mln zł. W ub.r. średnie zatrudnienie w grupie Gremi Media wynosiło 60 etatów, o cztery więcej niż rok wcześniej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Maciej Maciejowski Podkreślił, że 2023 roku był dla biznesu „rokiem wyzwań, związanych z rosnącą do rekordowych poziomów inflacją a co za tym idzie ogromną presją kosztową”. Dodał, że kierowana przez niego firma „przyspieszyła inwestycje środków własnych w rozwój segmentu digital upatrując w tym szansy na budowanie silnej pozycji mediowej wobec zmniejszających się przychodów i rosnących kosztów w segmencie prasowym”.

Skorygowany zysk EBITDA grupy Gremi Media zmalał w ub.r. z 14,98 do 12,47 mln zł, zysk operacyjny - z 8,51 do 6,82 mln zł, a zysk netto - z 6,03 do 4,88 mln zł.

Przez minione 12 miesięcy akcje Gremi Media staniały o 31 proc. Przy kursie 90 zł kapitalizacja firmy wynosi 161,1 mln zł.

Głównym inwestorem w wydawnictwie jest holenderska spółka Pluralis, należąca do koncernu George’a Sorosa. Obecnie ma walory stanowiące 38,62 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu. W sierpniu ub.r. kupiła od kontrolowanego przez Grzegorza Hajdarowicza holdingu KCI kolejny pakiet akcji Gremi Media, po czym sprzedała go spółce z węgierskiego koncernu Central Group.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Rzeczpospolitej” blisko 100 mln zł wpływów. E-subskrypcje mocno w górę, koszty druku obciążyły zysk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl