SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło 1,56 mld zł

Saldo wpłat i umorzeń do krajowych funduszy inwestycyjnych jedenasty raz z rzędu było dodatnie i wyniosło 1,56 mld zł w marcu, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło 1,56 mld zł

Saldo obu operacji, uwzględniające również konwersje środków pomiędzy funduszami było najwyższe od grudnia 2008 roku.

"Marcowe dane o sprzedaży i umorzeniach jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych sugerują, że obserwowane miesiąc wcześniej zmniejszenie aktywności nie było początkiem nowej tendencji. Według rzeczywistych danych z marca sprzedaż jednostek uczestnictwa w 354 monitorowanych funduszach wyniosła bowiem 6,3 mld zł wobec umorzeń na poziomie -4,8 mld zł, czyli odpowiednio o 51% i 46% więcej niż w lutym"- podano w raporcie.

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł pozytywny bilans na poziomie 3,7 mld zł wobec ujemnego salda przed rokiem na poziomie 2 mld zł, co wyraźnie obrazuje poprawę nastrojów u inwestorów, ale również - zmianę nastawienia w kanałach dystrybucji.

Od kilku miesięcy, także w marcu dominującą rolę w nowej sprzedaży odgrywają produkty o najniższym ryzyku, czyli fundusze dłużne oraz pieniężne i gotówkowe. Środki, które trafiły do obu segmentów stanowiły równowartość miesięcznego salda.

Łączna sprzedaż funduszy dłużnych wyniosła w marcu 1,42 mld zł, zaś w funduszach pieniężnych i gotówkowych 1,79 mld zł. Wartość umorzeń to odpowiednio -0,61mld zł oraz -1,02 mld zł. W sumie od początku roku fundusze dłużne wykazują dodatnie saldo 4 mld zł.

Polscy inwestorzy w marcu nabywali również jednostki uczestnictwa w funduszach akcji, wydając na nie 1,89 mld zł przy umorzeniach na poziomie - 1,82 mld zł. Aktywność klientów TFI w tym obszarze produktowym była jednak dwukrotnie niższa niż w końcu ubiegłego roku.

Niewielki dodatni bilans wpłat i umorzeń w funduszach akcji został w minionym miesiącu skompensowany odpływem środków z funduszy mieszanych (m.in. zrównoważone, z ochroną kapitału, stabilnego wzrostu), który głównie za sprawą funduszy zrównoważonych sięgnął -80 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło 1,56 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl