SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samsung: telewizor Smart TV sterowany falami mózgowymi

Firma Samsung stworzyła telewizor Samsung Smart TV, który można kontrolować za pomocą fal mózgowych. Rozwiązanie umożliwi użytkownikom z ograniczoną sprawnością ruchową zmianę kanałów i dostosowanie poziomu głośności poprzez minimalne ruchy twarzy.

Article

Prototyp opracowano w ramach projektu „Pontis” - inicjatywy obywatelskiej Samsunga wdrożonej we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii, kliniką rehabilitacyjną dla osób o złożonych problemach zdrowotnych. Projekt „Pontis” ma na celu zapewnienie większej dostępności do technologii także osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, takimi jak porażenie czterokończynowe.

Samsung opracował przetestował prototypy za pomocą kombinacji istniejących technologii. Specjalne wzorce wizualne wyświetlane są w każdym z rogów ekranu telewizora, a czujniki umieszczone na głowie użytkownika mierzą różne rodzaje fal mózgowych generowanych w wyniku tej interakcji z obrazem. Odczytane wzorce fal są następnie przekładane na proste komendy pozwalające kontrolować telewizor - zmienić kanał czy dostosować głośność. Technologię przetestowano z różnymi grupami użytkowników, by w praktyce sprawdzić łatwość działania.

Od czerwca br. pierwszy prototyp takiego telewizora będzie rozwijany i optymalizowany. Drugi model poddany zostanie dalszym testom w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz specjalistycznych szwajcarskich szpitalach.

Dołącz do dyskusji: Samsung: telewizor Smart TV sterowany falami mózgowymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl