SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Schymalla nie kieruje już TVP 1, a Wyszyńska - “Wiadomościami”

Iwona Schymalla została w piątek odwołana ze stanowiska dyrektora TVP 1. Jedynką kierować będzie teraz jej dotychczasowy zastępca Andrzej Godlewski. Jednocześnie rezygnację złożyła szefowa “Wiadomości” Małgorzata Wyszyńska.
 

Telewizja Polska o zmianach personalnych poinformowała w komunikacie. - Zarząd miał większe oczekiwania w stosunku do rozwoju TVP 1- lakonicznie tłumaczy powody odwołania Schymalli Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowa TVP. Sprawy nie komentuje sama Schymalla. Jak informuje nas Stempień-Rogalińska, otrzymała ona nową propozycję pracy w TVP.

Andrzej Godlewski, który dotąd był zastępcą dyrektora Jedynki ds. audycji publicystycznych i społecznych, ma kierować anteną tymczasowo, bo TVP rozpisała konkurs na to stanowisko. Kandydaci mogą się zgłaszać w ciągu najbliższych dwóch tygodni. TVP chce powołać nowego szefa TVP 1 do końca roku.

>>> TVP pozywa „Fakt” za podanie zarobków jej pracowników

W geście solidarności z odwołaną Schymallą rezygnację z funkcji kierownika zespołu „Wiadomości” złożyła Małgorzata Wyszyńska. - Od 19 listopada pełniącym obowiązki szefa „Wiadomości” będzie red. Karol Małcużyński, który łączył będzie tę funkcję z kierowaniem redakcją zagraniczną Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych TVP - podała TVP.

Iwona Schymalla TVP 1 kierowała od października 2010 roku. W lipcu br. złożyła rezygnację ze stanowiska, co tłumaczyła „wewnętrznym funkcjonowaniem  spółki”. Media podawały, że powodem jej decyzji miały być naciski na „Wiadomości” ze strony Andrzeja Godlewskiego za zbyt małe eksponowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ostatecznie po rozmowie z prezesem Braunem swoją dymisję wycofała (więcej na ten temat). Wówczas, według „Newsweeka” ze swojej funkcji zrezygnować miała też Małgorzata Wyszyńska, ale ona temu zaprzeczyła.

>>>Oglądalność stacji tv:  Tylko Polsat zyskał, liderem TVN

Małgorzata Wyszyńska pracuje w TVP od 1997 r. - najpierw w oddziale TVP w Poznaniu, a później w Warszawie, gdzie zadebiutowała w roli prezenterki pogody po "Wiadomościach". Prowadziła "Teleexpress", wiele audycji publicystycznych, poranną audycję "Kawa czy herbata", była prezenterką oprawy TVP1, współpracowała z TV Polonia. Do marca 2010 prowadziła główne wydanie "Wiadomości"; została wtedy zwolniona z "Wiadomości" przez ówczesnego szefa tego programu Jacka Karnowskiego. Powodem miało być to, że słabo wypadała w badaniach wizerunkowych. Szefową "Wiadomości" Wyszyńska została w październiku 2010 r. na wniosek Schymalli, która wróciła wówczas na stanowisko szefowej TVP1. Wcześniej TVP rozwiązała umowę z Karnowskim.

Nowy szef zespołu "Wiadomości" Karol Małcużyński w latach 1979-91 pracował w BBC London jako producent oraz dziennikarz radiowy i telewizyjny. W 1990 r. rozpoczął stałą współpracę z Polskim Radiem i TVP. W latach 1992-93 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Wiadomości" i "Teleexpressu" oraz zastępcy dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W latach 1994-98 był redaktorem, współproducentem i prowadzącym programu "Forum" na antenie TVP1.

W 1996 r. został mianowany zastępcą redaktora naczelnego "Życia Warszawy", następnie związał się z największą na świecie agencją prasową Associated Press oraz telewizją Polsat. Później pracował jako niezależny publicysta.