SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SDP żąda usunięcia Związku Dziennikarzy Rosji z międzynarodowych organizacji dziennikarskich

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zażądał uruchomienia procedury usunięcia Związku Dziennikarzy Rosji z dwóch międzynarodowych organizacji dziennikarskich. W niedzielę Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA) poinformowało, że zawiesza członkostwo rosyjskiej agencji TASS w swej organizacji.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich chciałoby natychmiastowego usunięcia rosyjskiej organizacji z Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (International Federation of Journalists, IFJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (European Federation of Journalists, EFJ). - W ten sposób wszyscy możemy wyrazić naszą solidarność z broniącą swej niepodległości i suwerenności Ukrainą i wyrazić nasz sprzeciw wobec pogwałcenia wszelkich norm prawa międzynarodowego przez reżim Władimira Putina – czytamy w apelu SDP.

Członkowie zarządu podkreślają: nie może być wątpliwości, że mamy do czynienia z „bezprzykładnym aktem międzynarodowego bandytyzmu i zbrodni wojennych”. - Tragedia niewinnych ludzi, jakiej doświadczają dziś Ukraińcy, wymaga od dziennikarzy przestrzegania najwyższych standardów etycznych i zawodowych. Ich podstawą jest jednak odróżnienie agresorów od ofiar, tych, którzy napadają, od tych którzy się bronią – piszą członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Stąd konieczne jest - zdaniem sygnatariuszy apelu - jednoznaczne stanowisko organizacji wobec dziennikarzy wspierających agresorów.

Apel obejmuje też naleganie, by Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy i Europejska Federacja Dziennikarzy sprzeciwiły się fali dezinformacji i fake newsów, płynących z rosyjskojęzycznych mediów.

W sobotę prezes Polskiej Agencji Prasowej, Wojciech Surmacz, wezwał w sobotę do usunięcia rosyjskiej agencji TASS z Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA) oraz do aktywnej walki z rosyjską dezinformacją. "Nie pozwólmy na uwiarygodnianie i legitymizację dezinformacji o zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę" - zaapelował do zarządu EANA. W niedzielę EANA poinformowało, że zawiesza członkostwo TASS w swej organizacji w oczekiwaniu na decyzję o jej ewentualnym wykluczeniu, którą może podjąć tylko Zgromadzenie Ogólne EANA.

Dołącz do dyskusji: SDP żąda usunięcia Związku Dziennikarzy Rosji z międzynarodowych organizacji dziennikarskich

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
B
Poziom propagandy w TVP jest większy niż był w RT ;D Pomijam oczywiście sytuację wojenną teraz to oglądając wiadomości TVP człowiek czuł jakby oglądał przekaz prosto z Nowogrodzkiej.
0 0
odpowiedź
User
123
a kiedy pan Skowronski pofatyguje sie po rodziny uchodzcow zeby im dac opieke w czasach zawieruchy???
0 0
odpowiedź
User
Ziut
A jak już usuniemy Związek Dziennikarzy Rosji z międzynarodowych organizacji dziennikarskich, to kolejnym do wywalenia powinno być Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. To, co z zasłużonym dla polskiej żurnalistyki SDP-em zrobił PiSowski hunwejbin Skowroński woła o pomstę nie tylko do nieba. A Stefan Bratkowski przewraca się w grobie...
0 0
odpowiedź