SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sebastian Białach redaktorem naczelnym „Dziennika Wschodniego”

Dziennikarz Onetu (Ringier Axel Springer Polska) w Lublinie Sebastian Białach od lutego objął stanowisko redaktora naczelnego „Dziennika Wschodniego” (Corner Media).

Informację w rozmowie z Wirtualnemedia.pl potwierdza sam Białach. Nie mówi jednak, jakie ma plany na najbliższy czas. Od połowy grudnia p.o. redaktora naczelnego był Jerzy Kowalczyk, po tym jak dyscyplinarnie zwolniono Pawła Buczkowskiego (który najpierw sam podał się do dymisji). Teraz Kowalczyk objął stanowisko wicenaczelnego.

- Przez ostatni miesiąc dorobiliśmy się rekordowych odsłon dziennych, sięgających w wybrane dni blisko 800 tys. W ciągu ostatniego roku nie było takich wyników. Odrabiamy straty, stawiamy na jakość tekstów. Poprawiliśmy layout wydań papierowych. Jednak nowy redaktor naczelny na pewno będzie miał spore pole do działania. Zgodnie z umową, mam być od 1 lutego zastępcą naczelnego - cieszę się z tego, bo przyszło mi pracować z bardzo dobrym pod względem warsztatu zespołem - mówił nam w styczniu Kowalczyk.

Białach od 2016 roku był lubelskim dziennikarzem Onetu. Wcześniej przez ponad rok podobną funkcję miał w TVN. Jest jednym z autorów książki „Smoleńsk. 96 wspomnień”.

Pod koniec listopada ub.r. nowo powołany zarząd wydawcy tytułu, spółki Corner Media, odwołał ze stanowiska redaktora naczelnego Krzysztofa Wiejaka oraz jego zastępczynię Agnieszkę Mazuś.

Wicenaczelnemu Pawłowi Buczkowskiemu powierzono wtedy czasowe kierowanie tytułem. Ale po tym jak zarząd zdecydował o niepublikowaniu na stronach internetowych dziennika tekstu o jednym z lubelskich deweloperów, Buczkowski zrezygnował z funkcji. „Nie zgadzam się z decyzją zarządu, dlatego podałem się do dymisji” - powiedział wtedy. Wtedy zarząd zwolnił go dyscyplinarnie.

Kto jest właścicielem „Dziennika Wschodniego”

73 proc. udziałów wydającej tytuł spółki Corner Media ma lubelski przedsiębiorca Tomasz Kalinowski, do niedawna 10 proc. miał Krzysztof Wiejak, a pozostałe 17 proc. - siedem innych osób związanych z gazetą.

Wskutek sporu Kalinowskiego z pozostałymi udziałowcami Corner Media na przełomie 2020 i 2021 roku zarządzanie spółką przejął Leszek Kukawski - najpierw jako kurator, a potem likwidator. Odwołał wtedy Wiejaka z funkcji naczelnego. Wskutek sporu Kalinowskiego z pozostałymi udziałowcami Corner Media na przełomie 2020 i 2021 roku zarządzanie spółką przejął Leszek Kukawski - najpierw jako kurator, a potem likwidator. Odwołał wtedy Wiejaka z funkcji naczelnego. Mniejszościowi udziałowcy skutecznie zaskarżyli do sądu decyzję o postawieniu firmy w stan likwidacji. Wiejak powrócił na stanowisko w listopadzie ub.r.

W ub.r. mniejszościowi udziałowcy sprzedali swoje udziały firmie Maxima Media. Według ustaleń „Gazety Wyborczej”, spółka chciała kupić udziały w Corner Media już w połowie 2022 roku. „Wyborcza” zwraca uwagę, że nie wiadomo, czym Maxima Media się zajmuje – ze sprawozdania za 2020 rok wynika, że nie prowadziła żadnej działalności (jako główną działalność wpisaną miała „działalność portali internetowych”, ale w 2020 roku „pozostawała na etapie planowania i rozwoju przyszłych usług oraz działalności” i nikogo nie zatrudniała), a sprawozdania za 2021 rok nie złożyła w ogóle. Właścicielem spółki jest Wojciech Nowak.

W drugim kwartale 2022 roku średnia sprzedaż wydania „Dziennika Wschodniego” wyniosła 2,3 tys. egz. (dane PBC). Niedawno tytuł podniósł cenę egzemplarzową o 20-30 groszy. Corner Media w 2021 roku przy spadku przychodów o 10,7 proc. do 3,21 mln zł miała 13,7 tys. zł straty netto.

Dołącz do dyskusji: Sebastian Białach redaktorem naczelnym „Dziennika Wschodniego”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl