SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sejm przyjął nowelizację ustawy o sporcie, do definicji włączono sport elektroniczny. „Symboliczne otwarcie na środowisko esportu”

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejm przyjął nowelizację ustawy o sporcie. Zakłada ona prawne poszerzenie definicji sportu o każdą aktywność intelektualną, nastawioną na osiągnięcie wyniku sportowego. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Article

Z interpretacji, jaką udało się uzyskać portalowi Wirtualnemedia.pl w Ministerstwie Sportu i Turystyki wynika, że rozszerzona definicja nie oznacza wprost zrównania statusów prawnych sportu elektronicznego z tradycyjnym.

Nowelizacja ustawy o sporcie, dotycząca m.in. statusu prawnego sportu elektronicznego, zgodnie z przewidywaniami została uchwalona 22 czerwca. Według nowej definicji, sportem jest „współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego”.

Redakcja portalu Wirtualnemedia.pl zwróciła się z zapytaniem do Ministerstwa Sportu i Turystyki o to, czy nowa definicja oznacza zrównanie statusu rozgrywek elektronicznych ze sportem  tradycyjnym. W odpowiedzi Ministerstwo zaprzeczyło pojawiającym się komentarzom, że zmiana w ustawie da esportowi równy tradycyjnemu status prawny.

- Nowe propozycje nie zmieniają statusu prawnego tzw. e-sportu, są natomiast zmianami technicznymi i symbolicznymi. Mają być wyrazem doceniania poszczególnych sportów umysłowych (na terenie całego kraju działa blisko 600 klubów: warcabowych, brydża sportowego, szachowych etc.) a także symbolicznym otwarciem się na środowisko tzw. esportu. Nowelizacja ustawy o sporcie nie zrównuje sportu tradycyjnego i tzw. sportu elektronicznego – daje natomiast większe możliwości w zakresie promowania i realizowania programów upowszechniających aktywność fizyczną wśród osób uprawiających sporty umysłowe w tym tzw. esporty - podkreśla w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W oświadczeniu podkreślono, że głównym zadaniem Ministerstwa Sportu jest popularyzowanie aktywności fizycznej, co dzięki znowelizowanej ustawie będzie mogło czynić także wśród fanów rozgrywek elektronicznych.

- Zmiany w ustawie o sporcie zwiększą możliwość podejmowania działań aktywizujących fizycznie środowisko osób zajmujących się tzw. e-sportem i kierowania do tej licznej grupy społecznej projektów podnoszących świadomość istoty prowadzenia aktywnego trybu życia zwłaszcza przez dzieci i młodzież. Zauważając rosnące zainteresowanie tzw. e-sportem, chcemy wyjść temu zjawisku naprzeciw i uzmysłowić młodym ludziom, jak ważne i niezbędne do prawidłowego rozwoju jest jednoczesne podejmowanie aktywności w obrębie sportu tradycyjnego - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Resort zwraca uwagę na jeszcze jeden wątek - zrzeszania się zawodników i działaczy w ramach związków sportowych. W tej chwili nie istnieje żaden związek esportowców, co odróżnia sport elektroniczny od tradycyjnego. Żadna  organizacja esportowa nie spełnia obecnie podstawowej przesłanki zawiązania polskiego związku sportowego -  przynależności do międzynarodowej federacji sportowej, działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o sporcie, oprócz rozszerzenia jego prawnej definicji, ma na celu zwiększenie przejrzystości działania polskich związków sportowych. Teraz zajmie się nią Senat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sejm przyjął nowelizację ustawy o sporcie, do definicji włączono sport elektroniczny. „Symboliczne otwarcie na środowisko esportu”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Shaun
To nieźle
odpowiedź
User
Twój nick
E-sport to nic innego jak wstęp do trenowania nowych kadr dla wojska. Współczesne konflikty rozgrywają się coraz bardziej z wykorzystaniem zdalnie sterowanego uzbrojenia. Zresztą tradycyjny sport to nic innego jak klasyczne walki gladiatorów tylko, że bez krwi.
odpowiedź