SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ważny zwrot akcji ws. posiedzenia senackiej komisji kultury. Poczekają na rozmowy Tuska z wydawcami

Według pierwotnego planu we wtorek 9 lipca miało odbyć się posiedzenie senackiej komisji kultury, na którym planowano zająć się kontrowersyjną nowelizacją prawa autorskiego. Jak jednak donosi portal Money.pl, do spotkania senatorów nie dojdzie. To pokłosie wcześniejszej decyzji Donalda Tuska.

Donald Tusk podczas expose w Sejmie, fot. YouTube/Sejm RPDonald Tusk podczas expose w Sejmie, fot. YouTube/Sejm RP

Sprawa nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych budzi olbrzymie kontrowersje i gorące dyskusje już od kilku miesięcy, a wciąż nie została w całości domknięta. Środowisku artystycznemu udało się wywalczyć uznanie przez polityków ich postulatu dotyczącego tzw. tantiem z internetu, ale wydawcy mediów mieli mniej szczęścia. Mimo to największe polskie media nie rezygnują z dalszych starań o uzupełnienie noweli o przepisy dotyczące m.in. negocjacji z gigantami cyfrowymi, czego wynikiem był choćby ogólnopolski protest z poprzedniego tygodnia.

We wtorek 9 lipca miało odbyć się posiedzenie senackiej komisji kultury dotyczące właśnie nowelizacji prawa autorskiego. Lewica, której poprawki zostały wcześniej odrzucone przez Sejm, zapowiedziała ponowne złożenie ich na komisji. Z zakulisowych doniesień wynikało jednak, że naciski Google'a przyniosły skutek i prawo przejdzie przez wyższą izbę bez istotnych zmian. Sytuacja uległa zmianie dopiero w weekend, gdy premier Donald Tusk niespodziewanie zaprosił organizatorów protestu na środowe spotkanie z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Czytaj też: Posłanka Razem o proteście mediów: nie możemy dawać się naciskom big techów

Donald Tusk będzie rozmawiał z wydawcami. Senat poczeka?

Cała sytuacja wydawała się mocno absurdalna właśnie w kontekście wtorkowego posiedzenia komisji kultury. O czym premier i marszałkini mieliby bowiem rozmawiać z przedstawicielami wydawców, gdyby dzień wcześniej odrzucono wszystkie poprawki Lewicy i skierowano nowelizację w obecnym kształcie do dalszych prac? Na szczęście wygląda na to, że podobny scenariusz się (przynajmniej na ten moment) nie ziści.

Jak informuje Money.pl, do zebrania senackiej komisji kultury najprawdopodobniej nie dojdzie 8 lipca. Senatorowie mają chcieć poczekać najpierw na efekt rozmów Donalda Tuska z protestującymi ludźmi mediów. Co więcej, Platforma Obywatelska rozważa podobno złożenie własnych poprawek do ustawy. Nie wiadomo jednak na razie, czego konkretnie miałyby one dotyczyć.

Premier Tusk zaprosił przedstawicieli protestu mediów na spotkanie w centrum “Dialog” na środę o godzinie 13:00. Będzie w nim uczestniczyła również Małgorzata Kidawa-Błońska.

Nowe prawo autorskie bez wsparcia mediów

Polskie media oraz organizacje zrzeszające wydawców zarówno prasy, jak i portali internetowych od miesięcy postulują o poszerzenie procedowanego projektu. Zależy im na wsparciu państwa polskiego w trudnych negocjacjach z gigantami Big Techa. Wśród przewijających się w przestrzeni medialnej propozycji jest choćby ta zakładająca, że rolę arbitra w tych rozmowach miałby pełnić UOKiK. Wydawcom zależy ponadto na określenie twardych ram negocjacyjnych, których Google czy Meta musiałby przestrzegać.

Występujący w imieniu rządu wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec twierdził z kolei, że czas na debatowanie o tych rozwiązaniach nadejdzie dopiero w trakcie wrześniowego Forum Prawa Autorskiego. Skierowane przez Donalda Tuska publiczne zaproszenie na spotkanie w centrum “Dialog” pokazuje, że jak widać można było podjąć temat wcześniej.

– Będziemy rozmawiać i na posiedzeniu senackiej komisji kultury we wtorek, i na posiedzeniu Senatu, ale też w kuluarach z naszymi kolegami i koleżankami z Senatu. Będziemy przekonywać ich do tego, że nie ma czasu na czekanie. Nie ma sensu czekać na następny proces legislacyjny. Możemy to załatwić tu i teraz – podkreślała w poniedziałek na konferencji prasowej wicemarszałkini Senatu Magdalena Bjelat reprezentująca Lewicę.

Dołącz do dyskusji: Ważny zwrot akcji ws. posiedzenia senackiej komisji kultury. Poczekają na rozmowy Tuska z wydawcami

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Tusk zrobi tylko to co mu Berlin każe.
odpowiedź