SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska spółka Showmaxa w ostatnim roku miała 15,4 mln zł wpływów i 9,6 mln zł straty

W ostatnim roku działalności zarejestrowana w Polsce spółka Showmax CEE zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 20 proc. do 15,38 mln zł oraz 9,61 mln zł straty netto (wobec 1,4 mln zł zysku rok wcześniej). Platforma wycofała się z naszego kraju w styczniu br., a spółka została zlikwidowana cztery miesiące później.

Article

Firma Showmax CEE zajmowała się usługami dla dwóch powiązanych z nią spółek holenderskich: przez cały rok Showmax B.V., a od października ub.r. także dla Showmax Poland B.V. Z opublikowanego właśnie w elektronicznych KRS sprawozdania finansowego wynika, że od kwietnia ub.r. do marca br. przychody od tej pierwszej wyniosły 7,84 mln zł, a od drugiej - 7,54 mln zł.

Rok wcześniej Showmax CEE pracował tylko dla Showmax B.V., osiągając od niej 18,96 mln zł wpływów.

W sprawozdaniu polskie spółki opisano, że dla Showmax B.V. świadczyła usługi dotyczące m.in. zarządzania subskrybentami serwisu Showmax, a dla Showmax Poland B.V. - w zakresie marketingu, usług CDN, hostingu i doradztwa dotyczącego treści. - Niezależnie od procesu obsługi polskojęzycznych klientów Showmax B.V. oraz Showmax Poland B.V. spółka świadczyła także usługi doradcze na rzecz w zakresie wskazywania optymalnych kanałów promocji, informowania o opiniach klientów, analizy konkurencji - dodano.

Zaznaczono, że Showmax CEE nie był właścicielem licencji do treści dostępnych w polskiej wersji Showmaxa ani nie zajmował się sprzedażą jej oferty.

Koszty 52 proc. w górę, 11 mln zł dopłaty od Showmax Poland B.V.

W minionym roku finansowym wydatki operacyjne Showmax CEE wyniosły 26,46 mln zł, co wobec 17,42 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 51,9 proc.

Koszty wynagrodzeń poszły w górę z 6,63 do 14,49 mln zł, a usług obcych - z 8,55 do 10,65 mln zł. Na koniec marca br. w firmie pracowało sześć osób.

Przełożyło się to na mocne pogorszenie rentowności spółki. Wynik sprzedażowy spadł z 1,79 mln zł zysku do 11,08 mln zł straty, wynik operacyjny - z 1,79 mln zł zysku do 11,05 mln zł straty, a wynik netto - z 1,4 mln zł zysku do 9,61 mln zł straty.

W grudniu ub.r. Showmax Poland B.V., będący jedynym udziałowcem Showmax CEE, zasilił kapitał tej spółki kwotą 11 mln zł w formie dopłaty bezpośredniej. Natomiast w maju br. zdecydował o rozwiązaniu jej i rozpoczęciu procedury likwidacji.

Showmax wycofał się z Polski

W połowie grudnia ub.r. Showmax ogłosił, że z końcem stycznia br. znika z polskiego rynku. W komunikacie platforma poinformowała, że decyzja jest związana z planami koncernu Naspers, który jest właścicielem Showmaxa. Zgodnie z nimi Naspers przeniósł Showmaxa do spółki MultiChoiceGroup i planuje sprzedać jej udziały, wprowadzając ją na giełdę w Johannesburgu.

- Pomimo dobrych wyników i popularności serwisu, dalszy rozwój Showmax Polska, jako jedynej firmy działającej w obszarze wideo poza Afryką, nie mieści się w ramach przyjętej strategii zarówno MCG, która koncentruje się na kontynencie afrykańskim, jak i Naspersa. Showmax Africa będzie nadal działać jako część MultiChoice Group, a zmiany nie dotyczą pozostałych inwestycji Naspersa w Polsce - podała spółka w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl. Dodano także, że firma „jest bardzo wdzięczna wszystkim partnerom, klientom i zespołowi Showmax, którzy wspierali ją od momentu powstania prawie dwa lata temu i przykro nam, że ta historia się już kończy”.

Showmax był obecny w Polsce od lutego 2017 roku. Zrealizował m.in. kilka sezonów „Ucha prezesa”, seriale „Rojst” i „Botoks” oraz polską wersję programu rozrywkowego „Saturday Night Live”.

Kiedy ogłoszono, że platforma wycofuje się z naszego rynku, zainteresowanie przejęciem jej zasobów wyraził ówczesny wiceprezes Telewizji Polskiej Maciej Stanecki. Nie doszło jednak do tego.

Z globalnych platform VoD w Polsce nadal obecny jest Netflix, który jednak nie na u nas zarejestrowanej swojej spółki. Przed rokiem udostępniono jego pierwszy polski serial „1983”, a niedawno zakończono zdjęcia do drugiego - „W głębi lasu”. Ponadto Netflix ekranizuje serię książek Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie Geralcie - pierwszy sezon „Wiedźmina” pojawi się 20 grudnia, zapowiedziano już nakręcenie drugiego.

Pod koniec października br. uruchomienie wspólnej platformy VoD zapowiedziały TVN Discovery Polska i Cyfrowy Polsat. Zainwestują w to na początek po maksymalnie 30 mln zł. Nie podano jeszcze nazwy ani terminu startu nowego serwisu.

Dołącz do dyskusji: Polska spółka Showmaxa w ostatnim roku miała 15,4 mln zł wpływów i 9,6 mln zł straty

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzyś
Maciej Sojka&Przyjaciele czyli miliony wydane i zarobione. Normalka
odpowiedź
User
Steelite
Która spółkę teraz położy Maciej Sojka? Coś wiadomo gdzie ekipa się przeniosła?
odpowiedź
User
daf
Koszty wynagrodzenia 6 osób to 14mln zł???
odpowiedź