SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Skarbówka chce od Cyfrowego Polsatu 24,4 mln zł zaległych podatków z 2012 r., spółka odkłada 144 mln zł na odroczone podatki

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego nakazał Cyfrowemu Polsatowi zapłatę 24,2 mln zł plus odsetki zaległego podatku za 2012 roku oraz analizuje dodatkowe zobowiązania spółki za 2013 i 2014 wynoszące ok. 35 mln zł. Jednocześnie Cyfrowy Polsat zwiększył zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego o ok. 144 mln zł.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu Article

Decyzję dotyczącą niepobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 rok naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego podjął 15 lutego br., a Cyfrowy Polsat poinformował o tym, po przeanalizowaniu pisma, w poniedziałek wieczorem. Kwota zaległego podatku wynosi 24,2 mln zł plus odsetki.

Skąd taka decyzja? Skarbówka zakwestionowała prawo firmy do zastosowania zwolnienia z obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych płatności odsetkowych dokonanych w 2012 roku.

- Przedmiotowa decyzja jest nieostateczna i nie podlega wykonaniu. Spółka będzie odwoływać się od decyzji Organu, ze względu na posiadane opinie renomowanych podmiotów oraz nie zamierza na ten moment zawiązywać żadnych rezerw obciążających jej wynik finansowy - podkreślił Cyfrowy Polsat w komunikacie giełdowym.

Firma zaznaczyła, że Małopolski Urząd Celno-Skarbowy prowadzi analogiczne postępowania dotyczące jej rozliczeń podatkowych za lata 2013-2014. - W przypadku utrzymania niekorzystnej, a zdaniem Spółki błędnej interpretacji przepisów dotyczących przedmiotu sporu, dodatkowe zobowiązania Spółki z tego tytułu odnośnie lat 2013 i 2014 mogą wynieść około 35 mln zł, plus odsetki od zaległości podatkowych - stwierdzono w komunikacie.

Przypomnijmy, że w maju ub.r. Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy zdecydował, że Cyfrowy Polsat ma zapłacić 40,6 mln zł więcej podatku dochodowego (plus odsetki od zaległości podatkowych) za 2011 rok.

W poniedziałek Cyfrowy Polsat poinformował, że przeanalizował wpływ wprowadzonych z początkiem br. zmian przepisów podatku dochodowego od osób prawnych na kwoty aktywów oraz zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazywanych w skonsolidowanym bilansie Grupy Polsat na koniec ub.r.

- Zgodnie z obowiązującymi wymogami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są ujmowane w skonsolidowanym bilansie Grupy Polsat w odniesieniu do wartości bilansowych i podatkowych określonych dla poszczególnych elementów majątku netto Grupy Polsat - podano.

W efekcie analizy zdecydowano, że w skonsolidowanym bilansie na koniec ub.r. trzeba zwiększyć wartość zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego o ok. 144 mln zł. - Podatek dochodowy w skonsolidowanym rachunku zysków i strat grupy kapitałowej, pomniejszając tym samym skonsolidowany zysk netto w czwartym kwartale 2017 roku - przekazała firma.

Zaznaczyła, że ostateczna wartość dodatkowych zobowiązań zostanie podana w skonsolidowanym sprawozdaniu za ub.r., które zostanie opublikowane 22 marca.

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,25 mld zł wpływów ze sprzedaży (wobec 7,19 mln zł rok wcześniej) i 788 mln zł zysku netto (po wzroście o 108,8 w skali roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Skarbówka chce od Cyfrowego Polsatu 24,4 mln zł zaległych podatków z 2012 r., spółka odkłada 144 mln zł na odroczone podatki

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aZaliż
Była dobra zmiana, teraz zaczyna się dojna.
Na razie jest kogo doić, ale jak długo firmy będą się biernie przyglądać dojeniu i czekać na swoją kolej?
odpowiedź
User
OLO
500+ rujnowanie państwa,to PiS musi ściągać pieniądze od prywatnych bogatych firm.
52 29
odpowiedź
User
zaraz bo ja czegoś może nie kumam
to ma prawo ta skarbówka się tego domagać,czy nie?ma rację,czy nie?czy ta pisowska nie może,a gdyby była ta pełowska to 1.mogłaby 2.albo raczej 1.nie domagałabys ię?
Pokaż mi swój dług, swój kredyt a powiem Ci kim jesteś. Taka forma jak niespłacane długi,stały zaciągnięty,albo ewentualny kredyt;tzn.w ekonomicznej terminologii to nie nazywa się ewentualny kredyt,w ogóle ile to z ekonomią ma...no ale bylo coś takiego,w jakim stopniu jest obecnie...pojęcian ie mam.
13 22
odpowiedź
User
prawnik
Decyzja pokazuje skalę patologii działania systemu poboru podatków.
Sprawa dotyczy podatku z roku 2012. Dziś mamy 2018. Oznacza to że zwlekano ze wszczęciem postępowania i wszczęto je tuż przed terminem przedawnienia. Rachuba jest jasna - w ten sposób można doliczyć odsetki.
Więc STRUKTURALNIE opłaca się wszczynać postępowania w najpóźniejszym możliwym terminie. Utwierdzić podatnika w błędzie (jeśli taki był), a potem za niespełna 6 lat złupić.
To norma w postępowaniach przeciw Polakom. Krótkowzroczny niszczycielski fiskalizm, który rozbił setki małych firm (Polsatowi to nie grozi z racji wielkości; co więcej stawiam orzechy przeciw dukatom, że spór że skarbówką wygra, a podatek naliczył poprawnie).
47 10
odpowiedź
User
Piotr
Nie piszcie o odroczonym podatku dochodowym jak nie macie o nim pojęcia. Co to jest i czemu śłuży. A już łączenie go z podatkiem z 2012 roku zakrawa na herezje!!!
12 2
odpowiedź
User
Mario
Znam się na podatkach jak się znam, ale płacę je sam i w działaniach skarbówki nie widzę nic niezwykłego. Jeżeli firma w sposób nienależny odliczała koszty uzyskania przychodów i zanizyla podatek dochodowy to teraz trzeba go zapłacić z odsetkami. Jak widać rzeczywiście na biednego nie trafiło i skarbówka bez problemu weźmie swoje.
26 8
odpowiedź
User
Staszek
Co ma małopolski urząd skarbowy do firmy działającej i mającej siedzibę w Warszawie?
10 9
odpowiedź
User
seba
repolonizacje mediów czas zacząć ... (Polsat teoretycznie jest polski ... ale osłabić go też można
12 7
odpowiedź
User
BCC
Przypomnijcie......, na którym miejscu NAJBOGATSZYCH Polaków jest Pan Solorz?
18 5
odpowiedź
User
prawnik
Jak mozna bylo wszczynac w 2013 roku przeciez rzadzil zlodziejski wermacht jak wroci to dzadek z wermachhtu do paki iteraz mamy polske po szczekajcie przyszedl na was czas


Gdybyś miał wiedzę, jak działa polski system poboru podatków, nie pisałbyś takich bzdur.

W Polsce postępowania podatkowe patologicznie często wszczyna się po upływie 5 lat i 11 miesięcy od końca roku kalendarzowego, którego dotyczy obowiązek podatkowy.
Jest to patologiczne rozwiązanie systemowe, nakierowane na łupienie podatnika poprzez odsetki. Patologia działa tak: podstawowe odsetki od zaległości podatkowych to 8% (a np. w 2013r. było to 13%). Żaden bank tyle nie da. Więc Skrablowi Państwa - od strony czysto fiskalnej - opłaca się wszcząć postępowanie po niemal 6 latach. Czysty zysk! Bank daje 2%, a opóźnienie we wszczęciu postępowania podatkowego 8% zysku.
Takie jest myślenie księgowych.
Bo ogólnogospodarczo działa to fatalnie - Polak karany jest po latach, ponad miarę, często za zdarzenie oparte o wykładnię, która wtedy obowiązywała, a teraz nikt o niej nie pamięta.
20 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing