SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Luft chce ukarania TVP Info za obwinienie PO o śmierć syna posłanki

We wtorek członek rady programowej TVP, Krzysztof Luft, złożył w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji skargę na TVP Info, które tydzień temu podało informację, że to poseł Piotr Borys miał ujawnić dane syna posłanki PO Magdaleny Filiks i o śmierć jej dziecka obwiniało PO. - To było świadome wprowadzanie widza w błąd i to w sensacyjnej formie - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Luft.

"Paski" w TVP Info o śmierci syna Magdaleny FiliksArticle

We wtorek, 7 marca, na portalu TVP.Info, a wcześniej na twitterowym koncie dyrektora TAI, Jarosława Olechowskiego, pojawiła się informacja, z której wynikało, że to poseł Piotr Borys (PO) miał podać dane ułatwiające identyfikację syna posłanki Filiks Mikołaj jako ofiary pedofila, który odsiaduje wyrok w więzieniu (syn posłanki zmarł tragicznie w połowie lutego).

Krótko po tym sprawa Piotra Borysa stała się tematem specjalnego wydania na antenie TVP Info. Na „pasku” można było przeczytać m.in.: „Platforma Obywatelska dla celów politycznych wykorzystuje śmierć dziecka”, „Politycy Platformy Obywatelskiej odpowiedzialni za śmierć dziecka - ofiary pedofila” oraz „Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej ujawnił informacje pozwalające na identyfikację ofiar pedofila”. Podobnie oceniali to stali komentatorzy stacji: Michał Karnowski, Tomasz Sakiewicz, Marek Król i Miłosz Manasterski. Stanowisko stacji przedstawiono też w "Teleexpressie", zapowiedziano materiał na ten temat w "Wiadomościach".

Luft: "Borys nie powiedział nic nowego"

We wtorek Krzysztof Luft poprosił przewodniczącego KRRiT o interwencję w sprawie specjalnego wydania TVP Info.

– Rzecz bowiem w tym, że poseł Borys nie powiedział więc nic ponad to, co zostało opublikowane na antenie TVP Info już 24 godziny wcześniej. Z informacji podanych dobę wcześniej w TVP Info wynikało bowiem wprost, że chodzi o 13-letniego syna zachodniopomorskiej parlamentarzystki z Platformy Obywatelskiej. Te informacje całkowicie wystarczały zresztą do ustalenia o kogo chodzi. W tej sytuacji zarzucanie politykom partii opozycyjnej ujawnienia danych ofiary pedofila i obarczanie ich odpowiedzialnością za śmierć dziecka 15-letniego syna ich koleżanki było całkowicie świadomym wprowadzaniem widzów w błąd, w sprawie budzącej wielkie emocje społeczne – mówi nam Luft.

W swojej skardze podkreśla, że „forma parogodzinnego wydania specjalnego, sensacyjny charakter, który nadawano całej sprawie i follow up w audycjach informacyjnych TVP1 i TVP2 miały wzmacniać całkowicie zafałszowany przekaz i rozgrzewać emocje”, a celem takiego przekazu mogło być tylko „wzbudzanie u widzów gwałtownych, negatywnych emocji w stosunku do polityków największej partii opozycyjnej i zrzucanie odpowiedzialności z siebie”. A to – zdaniem skarżącego - stoi w sprzeczności z art. 21 ustawy rtv, który zobowiązuje nadawców publicznych do „bezstronności” i „rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą”, a także z art. 18 ust. 1, który zabrania emitowania „treści nawołujących do nienawiści”. - W związku z powyższym oczekuję od Pana Przewodniczącego ukarania nadawców za te niezwykle drastycznie naruszenia przepisów ustawy oraz podjęcia skutecznych działań, które będą zapobiegać podobnym skandalicznym sytuacjom w przyszłości – kończy skargę Krzysztof Luft.

Kolejna skarga w "sprawie szczecińskiej"

Krzysztof Luft już w styczniu skierował do obecnego przewodniczącego Macieja Świrskiego skargę na Radio Szczecin i TVP Info. W dokumencie, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl zarzucał, że media publiczne nie kierowały się odpowiedzialnością za słowa. Informując o skandalu pedofilskim, podały bowiem informacje, które pozwalają łatwo zidentyfikować ofiary.

Luft domagał się nałożenia kary na nadawców publicznych. - Takie działanie obu nadawców jest sprzeczne z art. 21 ust. 2 zgodnie z którym „programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny kierować się̨ odpowiedzialnością̨ za słowo”. W tym wypadku naruszenie to było przejawem skrajnej nieodpowiedzialności i doprowadziło do wtórnej wiktymizacji małoletnich ofiar przestępstw. To co zrobiono w obu stacjach zniża je do poziomu prasy brukowej - argumentował.

Osobnym trybem przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu podjął postępowanie w sprawie ukarania Polskiego Radia Szczecin i Telewizji Polskiej. Rozstrzygnięć w tej sprawie jeszcze nie ma.

Kilka dni temu KRRiT informowała, że trafiło do niej 10 skarg na materiały TVP Info twierdzące, że za śmierć 15-letniego syna posłanki Platformy Obywatelskiej Magdaleny Filiks odpowiadają politycy PO. Poseł Piotr Borys zapowiedział pozwanie publicznego nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Luft chce ukarania TVP Info za obwinienie PO o śmierć syna posłanki

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TVPis
Niestety równie dobrze można adresować te skargi na Berdyczów. Po to PiS przejmował po kolei kolejne instytucje państwowe (jak KRRiT, prokuratura, sądownictwo czy tworzył marionetkowe twory jak RMN) aby UKRĘCAĆ ŁEB wszystkim tego typu aferom i chronić swoich.
odpowiedź
User
ici
Kobieta powinna się zająć swoim dzieckiem, a nie latać na manifestacje i walczyć z PiS-em.
odpowiedź
User
kibic
Do Luftu z tym wszystkim!
odpowiedź