SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT dalej nie odpowiada na skargi po śmierci syna posłanki PO. „Brak odwagi”

Krzysztof Luft z rady programowej TVP wysłał we wtorek pismo do szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z zapytaniem: dlaczego po pięciu miesiącach od złożenia skargi na TVP Info i Radio Szczecin Maciej Świrski jeszcze jej nie rozpatrzył? - Sądzę, że przewodniczący boi się podjąć decyzję, bo wie, że musi być tylko jedna - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Luft.

Maciej Świrski (fot. KRRiT)Article

Krzysztof Luft jest byłym członkiem KRRiT i dlatego - jak podkreśla zna procedury rozpatrywania skarg. - Ustalenia czy Radio Szczecin i TVP Info upubliczniły niedozwolone informacje nie wymaga aż pięciu miesięcy – komentuje w rozmowie z nami.

Luft odnosi się do skargi, którą wysłał w styczniu br. na wspomniane stacje. Zarzucał w niej, że media publiczne nie kierowały się odpowiedzialnością za słowa, gdy informowały o skandalu pedofilskim, podając przy tym informacje, które pozwoliły łatwo zidentyfikować ofiary. W konsekwencji śmierć poniósł syn posłanki PO Magdaleny Filiks. - Minęło kilka miesięcy, a skarga jest nierozpatrzona. Napisałem więc jeszcze raz, by pobudzić KRRiT do działania – komentuje autor skargi.

"Upływ czasu nic nie zmieni"

W wysłanym we wtorek piśmie czytamy, że Krzysztof Luft czuje się „zaniepokojony” brakiem odpowiedzi. - Nie wyobrażam sobie, aby przewodniczący i członkowie KRRiT uważali, że podanie do publicznej wiadomości danych, umożliwiających identyfikację dzieci, ofiar przestępstw pedofilskich, miało nie stanowić naruszenia przepisów ustawy. Pozostaje więc jedynie do ustalenia, czy takie informacje zostały przez tych dwóch nadawców upublicznione – pisze Luft dodając, że to powinno być łatwe, gdyż KRRiT jest w posiadaniu nagrań audycji.

„W pełni podzielam potrzebę starannego analizowania przesłanek do podejmowania decyzji, dotyczących ewentualnych naruszeń przepisów ustawy przez nadawców. Jednak doświadczenie (pracy w KRRiT) pozwala mi też ocenić, że ustalenia czy stacje Radio Szczecin i TVP Info takie niedozwolone informacje upubliczniły, nie wymaga aż 5 miesięcy” – podsumowuje autor. Na koniec apelując, by jak najszybciej podjąć stosowną uchwałę. „Upływ czasu nic tu nie zmieni - chłopiec nie żyje i nie da się tego odwrócić”.

"Świrski unika podjęcia decyzji"

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Luft podkreśla, że jego zdaniem przewodniczący Maciej Świrski unika podjęcia decyzji w tej sprawie. – Wszystkie dowody są zgromadzone, więc trudno nie odnieść wrażenia, że przewodniczący boi się lub nie chce przyznać, że w tej sytuacji jest tylko jedno do zrobienia: ukarać nadawców – podsumowuje.

Pod koniec 2022 roku Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny Radia Szczecin opisał sprawę byłego współpracownika polityków PO ze Szczecina, który został skazany m.in. za czyny pedofilskie wobec dwójki nastolatków. Podano, że matką jest posłanka. Informacje szybko podchwyciły liczne media, w tym portal TVP Info i programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej. Internauci szybko zidentyfikowali, o kogo chodzi. 15-letni Mikołaj Filiks, syn posłanki PO Magdaleny Filiks, popełnił samobójstwo.

W styczniu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z urzędu podjął postępowanie w sprawie ukarania Polskiego Radia Szczecin i Telewizji Polskiej za „emisję treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy”. Krzysztof Luft złożył swoją skargę wcześniej.

Dołącz do dyskusji: KRRiT dalej nie odpowiada na skargi po śmierci syna posłanki PO. „Brak odwagi”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
utopia
Świrski to typowy szeregowy działacz autorytarnego dowódcy jakim jest kaczyński. To człowiek bez skrupułów, honoru i uczciwości.
odpowiedź
User
Darek
Przy każdym reżimie znajdą się tacy skompromitowani ludzie jak Świrski
odpowiedź
User
olka
publikować konkursy świry z tego roku na co wy czekacie i za co pieniadze bierzecie oszołomy pisowskie
odpowiedź