SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sondaż wyborczy Esytmatora: Zjednoczona Prawica ma 37 proc., Koalicja Obywatelska 29 proc.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37 proc. badanych; na KO - 28,8 proc., Polskę 2050 - 9,1 proc.; Lewicę - 8,9 proc.; Konfederację - 7,6 proc., a PSL - 6,6 proc. - wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

W badaniu respondentów zapytano, na którą z partii, bądź koalicji partii, oddaliby swój głos, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę.

Z badania wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość i obóz Zjednoczonej Prawicy zagłosowałoby 37 proc. wyborców, na Koalicję Obywatelską - 28,8 proc. Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050, na którą chce zagłosować 9,1 proc. ankietowanych.

Kolejne miejsca w badaniu zajęliby: Lewica - 8,9 proc.; Konfederacja (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy) - 7,6 proc. oraz PSL-KP - 6,6 proc. Poza Sejmem znalazłby się Kukiz’15, na które chce zagłosować 1,4 proc. respondentów.

W sondażu zbadano również, jak przedstawiałyby się wyniki w blokach koalicyjnych. Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica wraz z Kukiz’15 uzyskałoby 38,9 proc. głosów. Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) - otrzymałaby 29,1 proc. głosów, a Polska 2050 z Polskim Stronnictwem Ludowym-Koalicją Polską - 13,5 proc.

Do Sejmu weszłaby też Lewica, która dostałaby 9,5 proc. głosów oraz Konfederacja (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy) - 8,4 proc. głosów. Z sondażu wynika też, że szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 26-27 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1035 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Dołącz do dyskusji: Sondaż wyborczy Esytmatora: Zjednoczona Prawica ma 37 proc., Koalicja Obywatelska 29 proc.

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Wygląda na to że ankietowanym przez Estymatora podoba się kilkunastoprocentowa inflacja, tarcia w koalicji i rosnące opłaty za energię, gaz, mieszkania itd. W styczniu 2022 w ich sondażu PiS miało poparcie 35,9%. Teraz o ponad 1% wyższe.
odpowiedź
User
Mucha
Haha, zobaczymy jesienią.
odpowiedź
User
Stan
Gie, przecież gaz na świecie kosztuje tyle co przed wojną, ropa jest tańsza w zależności od gatunku od 1do 4 % a u nas podrożało paliwo o 10 gr bo podnieśli opłatę paliwowa. A w tv tylko Ukraina i jak Morawiecki rozdaje Polskę Ukrainie tak jak w tym portalu same bzdety i plotki o celebrytach i żadnych prawdziwych informacji o sytuacji polakow w jeszcze ich kraju.
odpowiedź