SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IBRiS: PiS może liczyć na samodzielną większość. Na partię rządzącą głosuje 80 proc. widzów "Wiadomości"

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS, na PiS zamierza zagłosować 43,4 proc. wyborców. Daje to rządzącej partii samodzielną większość po jesiennych wyborach. Do Sejmu weszłyby jeszcze: KO, Lewica i PSL. PiS może liczyć na głosy 80 proc. widzów "Wiadomości" oraz 33,7 proc. "Faktów" TVN.

PAP / Jakub KamińskiArticle

Wyniki sondażu wyborczego IBRiS zaprezentowano podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Pracownia przeprowadziła badanie na próbie 8000 dorosłych Polaków w dniach 24 sierpnia - 4 września.

PiS z samodzielną większością

Jeśli wybory parlamentarne odbywałaby się we wrześniu, to PiS byłby ich zdecydowanym zwycięzcą. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła w sondażu 43,4 proc. Na Koalicję Obywatelską (startującą z .Nowoczesną i Samorządowcami) swój głos deklaruje oddać 21,2 proc. Polaków. Miejsce trzecie zajmują połączone siły Lewicy (SLD, Wiosna, Razem), z poparciem na poziomie 14,1 proc. Do Sejmu wszedłby jeszcze PSL, uzyskując 5,7 proc. głosów.

W tym scenariuszu progu wyborczego nie przekracza Konfederacja (4,8 proc.).

W tym układzie Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby samodzielną większość (259 mandatów). KO wprowadziłaby do Sejmu 119 posłów, Lewica 66, a PSL 15.

W wyborach planuje wziąć udział 51,9 proc. wyborców. Aż 32 proc. zdecydowanie deklaruje, że nie pójdzie jesienią do urn.

Jak głosują widzowie programów informacyjnych?

IBRiS zbadał także, jak rozkłada się poparcie wyborców dla partii politycznych w zależności od tego, jakie programy informacyjne oglądają.

80,1 proc. widzów "Wiadomości" TVP deklaruje, że odda swój głos na PiS, a 6,2 proc. na KO. Osoby oglądające "Wydarzenia" Polsatu to w 49,5 proc. wyborcy PiS, w 22,9 proc. to wyborcy KO, zaś w 15,5 proc. Lewicy.

Co trzeci widz (33,7 proc) "Faktów" TVN odda swój głos na PiS, 34,7 proc. na KO i 21,9 proc. na Lewicę.

- Wyniki badań pokazują ogromne znaczenie Jacka Kurskiego w budowaniu potęgi Prawa i Sprawiedliwości. Kurski jest niczym szczerbiec w ręku Jarosława Kaczyńskiego. To miecz ze złota - komentował w Krynicy Jan Rokita z IBRiS.

Badanie przeprowadzono w dniach 24 sierpnia - 4 września 2019 roku na grupie 8000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Dołącz do dyskusji: IBRiS: PiS może liczyć na samodzielną większość. Na partię rządzącą głosuje 80 proc. widzów "Wiadomości"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
To prezes Kurę ozłoci ;)
odpowiedź
User
Jarek
nie oglądam TVP nie głosuje na PIS i nie dam głos na PIS
odpowiedź
User
Darok
nie nie i nie tylko nie PIS
odpowiedź