SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spadł wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej

Wskaźnik BIG - Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej, odzwierciedlający nastroje wśród polskich przedsiębiorców spadł do 5,36 pkt w lutym wobec 14,89 pkt rok wcześniej. Obecny poziom wskaźnika jest najniższy od blisko 2,5 roku, czyli pierwszej fali kryzysu, poinformował BIG InfoMonitor.

Spadł wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej

W porównaniu z poprzednią edycją raportu – z października 2011 r. wskaźnik spadł o 6,15 pkt.

"Mimo, że spadek wskaźnika jest duży, to z negatywnymi ocenami należy jeszcze poczekać. Ten trend gorszej oceny na początku roku i jej stopniowej poprawy w kolejnych miesiącach obserwowaliśmy już rok i dwa lata temu. Wiarygodnie więc będzie można ocenić dopiero po kolejnym badaniu" - powiedział prezes Mariusz Hildebrand podczas konferencji prasowej.

W ciągu ostatniego kwartału pogorszeniu uległa przeciętna ocena zjawiska nieterminowanego regulowania płatności. Obecnie 79% wszystkich respondentów uważa, że nieterminowe płatności stanowią poważna przeszkodę w prowadzeniu działalności w Polsce. Jest to o 2 pkt gorszy wynik niż 4 miesiące temu.

Najgorzej sytuację oceniają przedstawiciele firm budowlanych (74%), zaś najrzadziej problem nieterminowości występuje w branżach e-commerce i turystycznej.

Ankietowane firmy są umiarkowanie optymistyczne w ocenie rozwoju sytuacji w 2012 roku. Ponad połowa zamierza inwestować w rozwój produkcji i usług, prawie 30% firm oczekuje poprawy swojej sytuacji finansowej.

Najbardziej optymistyczne perspektywy tego roku oceniają przedstawiciele branży e-commerce – 53% z nich uważa, że sytuacja finansowa ich firm poprawi się, Z kolei najgorzej sytuację oceniają dostawcy usług masowych oraz przedstawiciele branży budowlanej i turystycznej.

Wskaźnik BIG może przyjmować wartości z zakresu -100 do 100. Wzrost jego wartości oznacza poprawę oceny bezpieczeństwa działalności gospodarczej, natomiast spadek – pogorszenie sytuacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadł wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl