SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SPAR Group sfinalizowała przejęcie sieci Piotr i Paweł, do końca przyszłego roku 150 sklepów

Firma SPAR Group sfinalizowała umowę przejęcia sieci Piotr i Paweł liczącej obecnie 77 sklepów. Nowy inwestor obecnie wspiera przejętą firmę m.in. w spłacie zobowiązań. Planuje podjąć działania dzięki którym będzie mieć do końca przyszłego roku ponad 150 sklepów.

Sfinalizowanie umowy przejęcia Grupy Piotr i Paweł oznacza realizację planu i wykonanie decyzji UOKiK z lipca br. w sprawie koncentracji sieci. Obecne sklepy Piotr i Paweł stopniowo będą zmieniać logo na SPAR, tak by sieć do końca 2020 roku liczyła ponad 150 placówek. - Zgodnie z zapowiedziami intensywnie pracujemy nad budową sieci detalicznej SPAR w Polsce, a finalizacja umowy przejęcia udziałów w Grupie Piotr i Paweł to ważny etap dla współpracujących z nami detalistów. Dofinansowaliśmy sieć, aby mogła wykonać założenia postępowania sanacyjnego i przygotowujemy rebranding sklepów. Naszym celem jest, by sieć SPAR osiągnęła w Polsce ponad 150 sklepów do końca 2020 roku - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Syller, dyrektor zarządzający, członek zarządu Wasz Sklep SPAR.

Teraz, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami SPAR GROUP – jako inwestor – wspiera sieć w zakresie spłaty zobowiązań, negocjacji umownych i rozwoju. Firma zdradza, że dotychczas podpisano lub odnowiono kontrakty z prawie 300 dostawcami. Docelowo ma być dostępne 6,5 tys. produktów od blisko 500 dostawców.

Będzie nowe centrum dystrybucyjne

SPAR Group planuje też uruchomienie w Polsce nowoczesnego centrum dystrybucyjnego dla obsługi detalistów. Już teraz prowadzone są warsztaty z zespołem logistycznym oraz analiza potencjalnych lokalizacji.

Nowe centrum logistyczne ma być uzupełnieniem i rozszerzeniem możliwości logistycznych wynikających z dotychczasowej infrastruktury Grupy Piotr i Paweł. - Polski rynek detaliczny jest wyjątkowy, gdyż działa na nim bardzo wielu niezależnych detalistów. To dla nas szansa na zbudowanie świetnie działającej sieci partnerskiej, opartej na pełnej dobrowolności współpracy i silnie wspieranej przez międzynarodowego inwestora. Doświadczenie dojrzałych rynków europejskich pokazuje, że konsolidacja jest nieunikniona - a dobry, sprawdzony i wiarygodny partner będzie w niedługiej przyszłości niezbędny dla większości niezależnych właścicieli sklepów  - dodał Syller.

Dotychczasowi partnerzy sieci sklepów Piotr i Paweł mogą podpisać nowe umowy o współpracy według standardów obowiązujących w sieci zarządzanej przez Wasz Sklep SPAR. Umowy te umożliwiają im dostosowanie formatów prowadzenia sklepów pod konkretne zapotrzebowanie danego partnera.

Pierwsze informacje o przejęciu będącej w poważnych kłopotach finansowych sieci sklepów Piotr i Paweł przez SPAR Group pojawiły się pod koniec maja br.

SPAR Group w związku z przejęciem sieci Piotr i Paweł powołała w naszym kraju spółkę zależną pod nazwą Wasz Sklep SPAR. CEO spółki został Tomasz Syller, były prezes SPAR Polska oraz szef rady nadzorczej firmy. Ze SPAR Polska rozstał się pod koniec ubiegłego roku.

Rodzina Wosiów szukała inwestora sieci Piotr i Paweł

Sieć delikatesów Piotr i Paweł istnieje od 1990 roku. Założyli ją Piotr, Paweł i Eleonora Wosiowie. Problemy finansowe sieci zaczęły się jesienią 2017 roku. Na półkach brakowało towarów, dostawcy skarżyli się na brak płatności. Od tego czasu głośno było o poszukiwaniu inwestora przez sieć.

W połowie 2018 roku pojawiły się informacje, że najbliższa kupna tej sieci jest sieć sklepów Biedronka należąca do Jeronimo Martins Polska. Ta portugalska firma przejęła jednak tylko kilka sklepów od Piotra i Pawła i otworzyła w tych lokalizacjach swoje kolejne sklepy, ale w nowym formacie. Właścicielem kilku placówek został też Carrefour Polska, również wymieniany jako potencjalny inwestor.

W ciągu minionego roku sieć Piotr i Paweł podejmowała szereg działań mających na celu poprawę jej kondycji finansowej. W efekcie liczbę sklepów zredukowano z ok. 150 do 70 obecnie.

Spółka Spar Group Ltd. jest notowana na giełdzie w Johannesburgu. Działa w RPA oraz innych krajach afrykańskich, w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii i Szwajcarii. Sieć handlowa Spar International powstała na początku lat 30. XX wieku w Holandii. Obecnie pod tym szyldem działa ponad 12,5 tys. sklepów w ponad 40 krajach świata. Również w Polsce - jest to ok. 250 sklepów, które prowadzi spółka Spar Polska należąca do Grupy Bać-Pol.

Dołącz do dyskusji: SPAR Group sfinalizowała przejęcie sieci Piotr i Paweł, do końca przyszłego roku 150 sklepów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Żwawa
Ciekawe kto im dostarczy produkty? Jeżeli przejęli Piotra i Pawla to powinni spłacić długi przejętej firmy. A to ponad 700 mln pln. Ciekawe jaki przekręt afrykanie szykują?
odpowiedź
User
Perlator
Ciekawe kto im dostarczy produkty? Jeżeli przejęli Piotra i Pawla to powinni spłacić długi przejętej firmy. A to ponad 700 mln pln. Ciekawe jaki przekręt afrykanie szykują?


Jesteś kretynem i nie umiesz czytać?
"Nowy inwestor obecnie wspiera przejętą firmę m.in. w spłacie zobowiązań."
odpowiedź
User
max46
Ciekawe kto im dostarczy produkty? Jeżeli przejęli Piotra i Pawla to powinni spłacić długi przejętej firmy. A to ponad 700 mln pln. Ciekawe jaki przekręt afrykanie szykują?
Nie Afrykanie tylko Afrykanerzy,biali mieszkancy Republiki Południowej Afryki pochodzący głownie z Holandii i Francji (francuscy ewangelicy - Hugenoci) + brytyjczycy (potomkowie brytyjskich kolonistów),których obecnie często nazywa się Afrykanerami,ale nimi nie są.
odpowiedź