SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Specjalistom pracującym za granicą najlepiej żyje się w Singapurze, w Polsce lepiej niż w Japonii i Katarze

Singapur został uznany za najlepsze na świecie miejsce do pracy i życia przez ekspatów, czyli specjalistów, którzy opuścili swoje ojczyzny, by podjąć pracę za granicą - wynika z rankingu banku HSBC. Polska znalazła się w nim na miejscu 28., przed Japonią (miejsce 29.) i Katarem (31.).

fot. Flickr.comArticle

Zestawienie „Expat Explorer”, corocznie przygotowywane przez bank HSBC, obejmuje ocenę wybranych aspektów życia poza granicami swojego kraju, w tym możliwości rozwoju zawodowego, doświadczania lokalnej kultury oraz warunków funkcjonowania rodziny.

Najwyżej opisywane aspekty oceniane są w Singapurze. W pierwszej dziesiątce krajów najlepszych  do pracy i życia znalazło się aż 5 z naszego kontynentu – na 2. miejscu sklasyfikowano Norwegię, na czwartym Niemcy, a na piątym Holandię. Miejsce ósme w ogólnym zestawieniu zajęła Szwecja, a oczko niżej znalazła się Austria. Na 12. miejscu znalazły się Czechy, na 16. Portugalia, a na 17. Hiszpania.

Polska znalazła się na 28. miejscu w ogólnym zestawieniu „Expat Explorer”. Ekspaci wybierają ją na miejsce swojego zamieszkania, ponieważ poszukują nowych wyzwań (39 proc.), chcą wzmocnić swoją pozycję zawodową (31 proc.), czy też poprawić standard życia (25 proc.). Za nami uplasowały się kraje takie jak Japonia (miejsce 29.), Katar (31.) czy Wielka Brytania (35.). 

- Wśród wszystkich pracowników HSBC w Polsce, 15 proc. to ekspaci, a największe grono stanowią obywatele Francji, Indii i Grecji. Do przeprowadzki do Polski zachęciła ich m.in. sytuacja makroekonomiczna. Nad Wisłą powstają nowe miejsca pracy, a jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów jest sektor usług biznesowych. Dzięki rozwojowi infrastruktury, Polska jest coraz lepiej skomunikowana z innymi częściami Europy i świata, co ułatwia obcokrajowcom organizowanie sobie życia w naszym kraju i utrzymywanie relacji z bliskimi, którzy zostają w ich ojczyznach - mówi Mateusz Perdek, dyrektor departamentu zarządzania zasobami ludzkimi w HSBC Service Delivery.

Obcokrajowcy pracujący w Polsce cenią sobie również kwestie nie związane z pracą. Ponad połowa z nich dobrze ocenia integrację z lokalną społecznością, a 41 proc. znalazło tutaj stałego partnera życiowego. Ekspaci żyjący w Polsce są w większości przekonani, że opieka nad najmłodszymi (76 proc.) oraz edukacja (69 proc.) są na takim samym lub wyższym poziomie jak w ich kraju rodzinnym. 56 proc. z nich ocenia, że w Polsce wydatki na wychowanie dzieci są niższe niż w ich ojczyznach.

Poza ogólną klasyfikacją najlepszych miejsc do pracy i życia dla ekspatów na bazie wyników badania „Expat Explorer” powstają także szczegółowe rankingi. Dotyczą one warunków ekonomicznych, społecznych i funkcjonowania rodziny w poszczególnych państwach. W rankingu ekonomicznym prowadzą Szwajcaria, Norwegia i Niemcy. Z kolei najlepsze warunki społeczne zdaniem ekspatów oferują Nowa Zelandia, Hiszpania i Portugalia. Za najlepsze dla życia rodzin uznano Holandię, Szwecję i Singapur.

Badanie “Expat Explorer” jest przeprowadzane przez firmę badawczą YouGov na zlecenie banku HSBC. To największe badanie opinii ekspatów na świecie, w którym respondenci są proszeni o ocenę różnych aspektów życia poza granicami ich krajów macierzystych, w tym możliwości rozwoju zawodowego i doświadczania lokalnej kultury, jak i warunków funkcjonowania rodziny. Na potrzeby tego badania ekspaci zostali zdefiniowani jako osoby w wieku powyżej 18 lat, mieszkające poza swoim krajem ojczystym. W 2017 roku w badaniu wzięło udział ponad 27,5 tys. osób ze 159 krajów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Specjalistom pracującym za granicą najlepiej żyje się w Singapurze, w Polsce lepiej niż w Japonii i Katarze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl