SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż nowych samochodów osobowych spadła o ponad 6 proc.

Według wstępnych danych pochodzących z baz Centralnej Ewidencji Pojazdów w marcu zarejestrowano 27 293 samochody osobowe oraz osobowe z homologacją ciężarową, podała firma Samar zajmująca się monitoringiem rynku samochodowego. Oznacza to spadek o 6,43 proc. w porównaniu do marca zeszłego roku i wzrost o 25,41 proc. wobec poprzedniego miesiąca.

"Łącznie od początku roku liczba zarejestrowanych aut osiągnęła poziom 68 831 samochodów osobowych, o 5,14% (-3 729 sztuk) niższy w porównaniu do wyniku z analogicznego okresu roku ubiegłego. Około 1000 aut zakupili też klienci zagraniczni" - czytamy w raporcie.

Samar przypomina, że w marcu tradycyjnie odnotowywany jest sezonowy wzrost rejestracji samochodów.

"Sprawdzają się przewidywania dotyczące rejestracji samochodów osobowych z homologacją ciężarową, czyli tzw. 'kratek'. Ich liczba zmniejsza się, co potwierdza stawianą wcześniej tezę, że po wprowadzeniu ograniczeń w możliwości pełnego odliczania podatku VAT od tego typu aut, ich zakup będzie się mijał z celem, gdyż auto to, poza korzyścią wynikającą z niższego kosztu zakupu, nie było w stanie nic więcej zaoferować" - czytamy dalej.

Samar podała też, że kolejność na liście marek najpopularniejszych wśród polskich klientów nie uległa większej zmianie.

"Tytuł lidera rynku niezmiennie zachowuje Skoda. Skumulowana sprzedaż czeskiego producenta w 2011 roku, w wysokości 8 421 sztuk, jest o 03,15% mniejsza niż rok wcześniej. Udział Skody w polskim rynku wyniósł 12,20%" - podała spółka monitorująca rynek samochodowy. Następne miejsca zajmują kolejno: Opel, Toyota, Fiat i Renault.

Samar podtrzymał swoje wcześniejsze oczekiwania dotyczące dalszego rozwoju sytuacji na rynku. Według niego, znaczny wzrost sprzedaży samochodów pod koniec ubiegłego roku, a w szczególności wzrosty obserwowane w części flotowej rynku, wywołane nadchodzącymi zmianami w zakresie podatku VAT, na pewno wywrą negatywny wpływ na rozwój tej części rynku motoryzacyjnego w roku bieżącym. Można więc przypuszczać, że liczba aut kupowanych przez przedsiębiorców będzie zdecydowanie mniejsza.

"Aktualny potencjał polskiego rynku szacowany jest na poziomie 500 tysięcy nowych rejestrowanych aut rocznie. Ze względu na częste zmiany w przepisach, populizm i brak wizji rozwoju rynku, potencjał ten jest sztucznie ograniczany. Na zbliżenie się liczby rejestrowanych aut w ciągu roku do potencjału potrzeba będzie paru lat. Szkoda, gdyż są to lata stracone" - komentuje Samar.

W raporcie podano też, że rynek importowanych aut używanych wzrósł w porównaniu do lutego. W marcu zarejestrowano 63 715 samochodów osobowych, tj. o 30,70% więcej niż w lutym. Od początku roku zarejestrowano już 151 431 sztuk samochodów osobowych z importu, czyli o 4,11% mniej (-6 487sztuk) w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż nowych samochodów osobowych spadła o ponad 6 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl