SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Polsce sprzedaż smartfonów w dół o 8,5 proc. Liderem Xiaomi, Samsung i Huawei z dużą stratą

W 2020 roku w Polsce sprzedano 8,53 mln smartfonów, o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych IDC. Liderem sprzedaży pod względem ilościowym był Xiaomi z rynkowym udziałem 30,8 proc., największe przychody zanotował Apple. Dotkliwe spadki sprzedaży zanotowały Samsung i Huawei.

Według danych ujawnionych przez IDC w 2020 r. sprzedaż smartfonów w Polsce w porównaniu do roku poprzedniego spadła o 8,5 proc. w ujęciu ilościowym i 11,4 proc. w ujęciu wartościowym. Nabywców znalazło 8,5 mln urządzeń, które w sumie sprzedano za kwotę 9,01 mld zł.

Xiaomi na szczycie, Samsung i Huawei mocno w dół

W 2020 r. największym sprzedawcą smartfonów na polskim rynku był chiński koncern Xiaomi. Firma sprzedała 2,63 mln sztuk tych urządzeń, co dało Xiaomi ilościowy udział w rynku na poziomie 30,8 proc., po wzroście rok do roku o 90,6 proc.

Czytaj także: Apple największym producentem smartfonów na świecie. Najszybciej zyskuje Xiaomi - Huawei wypada z TOP5

Na drugim miejscu znalazł się Samsung, którego udział rynkowy wyniósł 21,8 proc. (1,86 sprzedanych smartfonów) po spadku w skali roku o 44,8 proc.

Na podium znalazł się też Huawei - w wypadku tej firmy nastąpił spadek sprzedaży o 38,1 proc. (1,38 mln sztuk), a udział w rynku zamknął się na poziomie 16,1 proc. O sukcesie może mówić także firma Oppo, która zwiększyła sprzedaż o 386,9 proc. do 0,51 mln egzemplarzy.

- Pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na sprzedaż smartfonów, ponieważ do zdalnej pracy czy nauki dużo praktyczniejszym zakupem od smartfonu był laptop czy nawet tablet - wyjaśnia Marek Kujda, analityk IDC. - Spadł także popyt na flagowe modele, a do łask klientów wróciły tańsze smartfony, które do niedawna jeszcze ich zdaniem nie zapewniały im wystarczająco dobrych doświadczeń z użytkowania. Dlatego też spadły średnie ceny a przez to wartość rynku.

W ujęciu wartościowym na pierwszym miejscu zestawienia IDC jest Apple, który sprzedał w Polsce telefony za kwotę 2,36 mld zł (wzrost o 24,8 proc.). Drugą pozycję zajął Xiaomi, którego sprzedaż wyniosła 2,11 mld zł (w górę o 118,5 proc.). Za Xiaomi znalazł się Samsung ze sprzedażą w kwocie 1,95 mld zł po spadku w skali roku o 49,4 proc.

W tym segmencie spadek wartości sprzedaży dotknął także Huawei (o 50,7 proc.)., zaś rekordowy wzrost (o 368 proc.) wypracowała firma Oppo.

Czytaj także: W 2020 roku rynek smartfonów chudszy o 12,5 procent. Samsung liderem sprzedaży

- Sankcje USA pozbawiły Huawei możliwości dostarczania na rynek nowych smartfonów z usługami i aplikacjami Google, co niestety negatywnie odbiło się na zainteresowaniu klientów - zaznacza Marek Kujda. - Dało to firmom Xiaomi, Oppo i Lenovo możliwość zwiększenia ich udziałów w rynku kosztem Huawei. Z kolei w przypadku Apple w Polsce dobrze sprzedawały się mniejsze modele iPhone’ów tj. SE i 12 Mini, dzięki którym firma zwiększyła sprzedaż.

Dołącz do dyskusji: W Polsce sprzedaż smartfonów w dół o 8,5 proc. Liderem Xiaomi, Samsung i Huawei z dużą stratą

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bredny
Do tych 8,5 mln trzeba doliczyć kilkaset tysięcy sztuk zamawianych na Aliexpress lub Banggood z Chin
odpowiedź
User
Pr-rok
*** Brawo to dzięki reklamie Lewandowskiego tak wasze produkty poleciały w dół - BRAWO - tym co kreują - Lewandowskiego.
*** Weźcie jeszcze Lewandowską jego żonę do promocji - to sprzedaż - będziecie mieli bliską "ZERO"
******* Macie w firmie piękne kobiety i przystojnych mężczyzn a płacicie LEWANDOWSKIEMU - BRAWO.
*** UPADEK????? Waszej firmy????? jest już blisko???????.
odpowiedź