SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Starczewska-Krzysztoszek: Firmy pożyczkowe napędzają polską gospodarkę

Firmy pożyczkowe pośrednio wspierają wzrost gospodarczy, bo ich działalność przekłada się na wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, która generuje 60 proc. polskiego PKB – uważa główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Obecnie nad uregulowaniem rynku pożyczek pracuje Ministerstwo Finansów.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

– Jeżeli konsumpcja indywidualna Jana i Marii Kowalskich jest wspomagana kredytem czy pożyczką, to oznacza, że spożywamy więcej, a wtedy nasz PKB rośnie szybciej, niż kiedy nasze spożycie oparte byłoby tylko i wyłącznie na naszych dochodach – wyjaśnia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Łatwo dostępne pożyczki zwiększają konsumpcję prywatną.

 – Jeżeli mamy stabilną pracę i przyzwoite dochody, to jesteśmy w stanie przyspieszyć naszą konsumpcję, czyli jeżeli nam się marzy nowy telewizor, jeżeli nam się marzy coś nowego ze sprzętu RTV/AGD, to możemy zaciągnąć kredyt i mieć pieniądze już dzisiaj, a spłacać oszczędzając w kolejnych okresach – dodaje ekonomistka Lewiatana.

Ministerstwo Finansów chce uregulować rynek pożyczek pozabankowych, co ma polegać m.in. na stworzeniu rejestru firm pożyczkowych i wciągnięciu ich pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Ministerstwo Finansów chce  również podwyższyć kary za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia i wprowadzić górny limit kosztu kredytu.

 – Ważnym elementem w myśleniu o uregulowaniu tego rynku jest to, że to będzie rodzaj gwarancji dla potencjalnych klientów. Gwarancji, że instytucje, które będą w systemie regulowanym, pod nadzorem KNF, są wiarygodne i że w razie potrzeby warto współpracować z nimi, a nie z firmami, które tym regulacjom nie podlegają – tłumaczy dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Jednocześnie ocenia, że obecna działalność tych firm pożyczkowych, które funkcjonują zgodnie z prawem, nie jest niebezpieczna dla klientów. Przede wszystkim dlatego, że udzielając pożyczek bazują na środkach własnych, a nie jak banki – na depozytach klientów.

Nowe przepisy zaostrzą kryteria funkcjonowania i wejścia na rynek firm pożyczkowych, jednocześnie zwiększą też bezpieczeństwo finansowe klientów. Oznacza to, że w oficjalnym rejestrze znajdą się jedynie te podmioty, które spełnią prawnie określone warunki organizacyjne i finansowe. Dzięki rejestrowi pożyczkobiorcy zyskają pewność, że dana firma ma wystarczający kapitał do tego, by prowadzić dalszą działalność.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Starczewska-Krzysztoszek: Firmy pożyczkowe napędzają polską gospodarkę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl