SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Starlink osiągnął milion klientów, kolejne 10 tys. anten dla Ukrainy

Z internetu satelitarnego Starlink, oferowanego przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX, korzysta już ponad milion aktywnych użytkowników.

SpaceX nie podał żadnych dalszych statystyk dotyczących klientów Starlinka. W maju br. z usługi korzystało 400 tys. użytkowników.

W sierpniu w wielu krajach znacząco obniżono cenę za korzystanie ze Starlinka, w Polsce z 449 do 230 zł miesięcznie.

Starlink jest świadczony z użyciem ponad 3 tys. satelitów krążących wokół Ziemi. SpaceX ma zgodę na wystrzelenie w sumie 12 tys. satelitów, docelowo chce ich mieć 42 tys.

Usługa nie jest nadal dostępna w dużej części świata, m.in. w wielu państwach Azji (na czele z Chinami i Indiami), Afryki oraz krajach Zatoki Perskiej.

Według danych firmy z platformy Speedtest w drugim kwartale br. prędkość przesyłu internetowego oferowanego przez Starlink zmalała we wszystkich krajach, w których zrealizowano pomiar.

W Polsce Starlink jest dostępny od września 2021 roku. Zestaw oferowany w serwisie Starlink.com obejmuje antenę, router WiFi, zasilacz, kable i statyw montażowy. Publiczne testy internetu oferowanego przez firmę Elona Muska, rozpoczęły się w USA jesienią 2020 roku.

Ponad 10 tys. anten Starlink dla Ukrainy

Władze Ukrainy osiągnęły porozumienie w sprawie otrzymania od należącej SpaceX kolejnych tysięcy anten Starlink - poinformowała we wtorek agencja Bloomberg, cytując wicepremiera Ukrainy Mychajła Fedorowa.

"SpaceX i Elon Musk szybko zareagowali na nasze problemy i pomogli; Musk zapewnił nas o kontynuacji pomocy udzielanej Ukrainie" - powiedział Fedorow. Dodał, że "gdy mieliśmy poważne problemy z prądem, napisałem do niego i zareagował natychmiast; Musk naprawdę rozumie sytuacje".

"W ciągu najbliższych miesięcy na Ukrainę trafi ponad 10 tys. urządzeń zapewniających dostęp do internetu" - zapewnił wicepremier i minister cyfrowej transformacji. Wskazał, że część kosztów nabycia anten pokryje kilka krajów Unii Europejskiej.

Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała około 22 tys. anten Starlink. Anteny są zasilane prądem, który może być dostarczony z generatorów lub power banków.

Urządzenia Starlink odegrały ważną rolę w wojnie na Ukrainie, gdy rosyjskie wojsko skupiało się na niszczeniu komunikacji. Anteny umożliwiły ukraińskim żołnierzom utrzymanie kontaktu podczas odpierania ataków - przypomniała agencja Bloomberg.

Fedorow odniósł się również do kontynuowanych ataków rosyjskich wymierzonych m.in. w ukraińskie sieci elektryczne. "Jesteśmy przygotowani do przeżycia bez prądu przez miesiąc, mając przynajmniej przenośną sieć i możliwość porozumiewania się. Mamy wiele Starlinków, ale najważniejsze jest to, że oczekujemy kolejnego transportu, który pozwoli ustabilizować sytuację w momentach krytycznych" - zaznaczył wicepremier.

Dołącz do dyskusji: Starlink osiągnął milion klientów, kolejne 10 tys. anten dla Ukrainy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
GłównyNurt
>W sierpniu w wielu krajach znacząco obniżono cenę za korzystanie ze Starlinka<
Niestety w październiku ceny w Polsce ponownie wzrosły o prawie 50 % :(
0 0
odpowiedź