SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Strach przed krytyką blokuje ekspertki przed dzieleniem się swoją wiedzą

Aż 63 proc. ekspertek boi się krytyki swoich kompetencji, a 60. proc. tego, że ich wiedza jest niewystarczająca - wynika z niezależnego raportu badającego przyczyny oporów kobiet przed dzieleniem się swoją wiedzą i monetyzowaniu jej. Prawie co trzecia specjalistka obawia się oceny swojego wyglądu. 

(fot. Pixabay) Article

Niezależny raport „Jesteś ekspertką! Uwierz w to!” został przygotowany przez Olę Gościniak, mentorkę biznesu i wykładowczynię akademicką. Merytorycznie projekt wsparła influencerka i statystyczka Janina Bąk (Janina Daily).

- Tworząc ten raport, nie do końca zdawałam sobie sprawę, z tego, jakie wyniki uzyskam. Praca moja i mojego zespołu okazała się jednak bardzo ważna i potrzebna. Otworzył mi oczy na wiele aspektów, z którymi się spotykałam od lat i wiem, że wyniki dają wartość, że kobiety wyciągają z tego motywacje - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Ola Gościniak.

Celem badania było ustalenie, kim tak naprawdę jest ekspert oraz jakie problemy z zarabianiem na wiedzy najczęściej dotykają obecnych bądź przyszłych twórców internetowych - głównie kobiety.

- Ankietowane wskazują, że ekspert to osoba, która zna temat, ma wiedzę i doświadczenie, najlepiej ponadprzeciętne pojęcie o tym, czym się zajmuje. To człowiek, który jest doskonały w swojej dziedzinie, potrafi jej uczyć i ma odpowiednie wykształcenie. Wie więcej niż 90 proc. osób na tematy, którymi się zajmuje i ma w tym doświadczenie na poziomie 5, 10 lub 15 lat w branży - czytamy w raporcie.

Ekspertki w cieniu. Boją się krytyki, porażki, oceny wyglądu

Z badania wynika, że kobiety nie czują się ekspertkami nawet, gdy mają dużą wiedzą popartą studiami, kursami itp. (90 proc. respondentek ma wyższe wykształcenie). Kobiety mają wiele obaw przed dzieleniem się widzą w mediach, w social mediach czy podczas wystąpień publicznych.

63 proc. pytanych o bariery przed dzieleniem się wiedzą i zarabianiu na niej, podało strach przed krytyką kompetencji. Niewiele mniej (60 proc.) uważa, że ma niewystarczającą wiedzę, tyle samo pań nie wie, jak wycenić swoje umiejętności. Dla większości kobiet (62 proc.) blokadą przed monetyzowaniem swojej wiedzy jest własny perfekcjonizm.

Ponad połowa (58 proc.) kobiet nie występuje w roli ekspertki, bo czuje lęk przed porażką. 32 proc. ekspertek zaś boi się krytyki swojego wyglądu.

-  Pokonanie strachu przed krytyką i oceną jest możliwe, chociaż może wymagać pewnego zaangażowania i pracy nad sobą. To nie jest bariera, której nie da się pokonać! Wg moich obserwacji, tego jakie otrzymuje wiadomości czy komentarze w social mediach wiem, że ten strach przed krytyką naszej wiedzy czy wyglądu to są skutki społeczne, które wpływają na naszą samoocenę. Nasz perfekcjonizm, presja innych, spowalnia nas przed odpowiednim działaniem, albo hamuje całkowicie. Obawiamy się podważenia kompetencji, kobiety szczególnie skupiają się na wyglądzie czy wyglądają ładnie, odpowiednio do branży, czy włosy są odpowiednio ułożone... Mogę wymieniać bez końca - ocenia dla Wirtualnemedia.pl wyniki badania jego autorka Ola Gościniak.

Zdaniem naszej rozmówczyni i autorki raportu w procesie budowania pewności kobiet ważną rolę odgrywają inne kobiety. "Powinnyśmy wspierać siebie wzajemnie i dodawać sobie skrzydeł" - uważa specjalistka. - Nawet poprzez napisanie komuś motywacyjnego komentarza w social mediach czy smsa. Ważne jest też, aby nie skupiać się tak na technicznych aspektach, za dużo czasu poświęcamy na to czy nasza strona www ma wszystko, czy podczas nagrywania reels, światło mamy odpowiednio ustawione. To oczywiście, ważne aspekty, ale nie najważniejsze. Ludzie czekają na wiedzę, na wartość jaką można ofiarować. Zacznijcie dzielić się tym co macie najcenniejsze - wiedzą! - zachęca Ola Gościniak.

Badanie powstało metodą ankiet internetowych, zbieranych od 12.04.2023 do 16.05.2023 roku. W ankiecie wzięło udział 1019 kobiet.

Dołącz do dyskusji: Strach przed krytyką blokuje ekspertki przed dzieleniem się swoją wiedzą

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bruce
Czyli zakaz krytyki "ekspertek" :)
Za to jedziemy na ostro z ekspertami!
19 2
odpowiedź
User
Wstrząśnięty i przerażony
Setki tysięcy ekspertek się marnują, to przerażające i wstrząsające.
13 1
odpowiedź
User
fgh
Jeżeli boisz się krytyki jako ekspert to znaczy, że w twoim wykształceniu są poważne braki. Braki te najczęściej spowodowane są niskim poziomem uzyskanej wiedzy lub niewystarczającym doświadczeniem.
18 2
odpowiedź